İMKANDER Derneği > PROJELER |

SU KUYUSU


Dünyadaki açlığın ve susuzluğun bitirilmesinde bir nebze katkımız olsun..

SU KUYUSU

Afrika ülkelerinde yaşanan susuzluk ve temiz suya ulaşılamamasından dolayı ortaya çıkan ölümler her yıl artarak devam ediyor. Dünya nüfusunun dörtte birinin temiz su kaynaklarından mahrum olduğu ve her yıl çoğu çocuk yaklaşık 10 milyon insanın kirli su ile bulaşan hastalıklar sebebiyle öldüğü biliniyor.

Temiz su kaynağına ulaşılamadığı durumlarda kirli suyun tüketilmesinden dolayı “İshal, kolera, dizanteri, hepatit, tifo, arsenikoz, malnutrisyon, scabies, cyanobacteria,  şistosomiasis ve çocuk felci” gibi hastalıklar da ortaya çıkmaktadır.

  • Dünyada yaklaşık 2 milyar insanın içtiği su içilebilir temizlikte değil.
  • Kirli suyun neden olduğu kolera, ishal ve tifo nedeniyle her gün yaklaşık binlerce insan hayatını kaybediyor.
  • Kuraklık, hastalık ve suya ulaşma güçlüğü nedeniyle her yıl hayatını kaybeden insan sayısı milyonları geçiyor.

— Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyonlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalmaması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak.

Afrika'da insanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyor.

Afrika'daki bu durumu düzeltmek için Türkiyeli yardım kuruluşları seferber olmuş durumda. İMKANDER olarak biz de Afrika'da bu doğrultuda SU KUYUSU projeleri gerçekleştirerek temiz içme suyuna muhtaç en ücra yerleşim bölgelerine ulaşmaya çalışıyoruz.

Su, canlı hayatının devamı için ikamesi olmayan doğal bir kaynaktır. Bu yönüyle su, dünyadaki diğer doğal kaynaklardan ayrılmakta ve ayrı bir önem arz etmektedir.

Afrika'da kendi adınıza bir su kuyusu açtırmak isterseniz maliyeti 3.500$. Bu miktarı karşılayamayacak bağışçılarımız için Şehitler için açtığımız Hisseli Su Kuyusu projelerimize destek verebilirler.

Su gibi Aziz olmanın yoluna sizi davet ediyoruz.


PROJELER
Tümünü gör
Ramazan'da Türkiye Depremzelerle Dayanışma

Ramazan ayı boyunca depremzede kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz

Bir Öğün Yemek Deprem Bölgesi

İMKANDER deprem bölgelerindeki kardeşlerimize yemek yardımı ulaştırıyor.