İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

BM: Tüm güvenlik operasyonları uluslararası insan hakları hukukuna uygun yürütülmeli


İsrail güçlerinin Batı Şeria'daki Nablus kentinde düzenlediği saldırılarda 11 Filistinlinin öldü, en az 100 kişi yaralandı.

BM Tüm güvenlik operasyonları uluslararası insan hakları hukukuna uygun yürütülmeli

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İsrail güçlerinin dün işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentine düzenlediği kanlı baskına ilişkin, tüm güvenlik operasyonlarının uluslararası insan hakları hukukuna uygun yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Türk, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail silahlı güçlerinin dün işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentinde düzenlediği saldırılarda 11 Filistinlinin öldürülmesi ve en az 100 kişinin yaralanmasının ardından tırmanan şiddet döngüsünden duyduğu kaygıyı ifade etti.

İsrail ordusunun Nablus'taki operasyonları sırasında patlayıcı silah kullanmasından duyduğu endişeyi ifade eden Türk, "Kamu faaliyetlerinin yürütüldüğü zamanda ve yoğun nüfuslu bir bölgede omuzdan fırlatılan patlayıcı roketler ve genellikle düşmanlıklarla ilişkilendirilen diğer silahları içeren bir operasyonun yürütülmesi, çevredekilerin canı ve güvenliklerinin hiçe sayıldığını gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türk, Filistin ve İsraillilere insan haklarına zarar veren bu "mantıksız tırmanışın" durdurulması çağrısını yineledi.

 

 


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
BM Rusya'ya Ukrayna'dan çekilme çağrısında bulunan karar tasarısını kabul etti

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya'ya "kayıtsız, şartsız ve hemen" Ukrayna topraklarından çekilme çağrısında bulunan karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

AB Myanmar'a yönelik yaptırımları genişletti

Avrupa Birliği (AB), Myanmar'a yönelik yaptırım listesine 9 kişi ve 7 kuruluşu ekledi.

Myanmar'dan kaçan ve haftalardır tekneyle yolculuk yaptıkları belirlenen 58 Arakanlı Müslüman mülteci, Endonezya'nın Açe bölgesindeki sahilde bulundu.

İzmir açıklarında göç dalgası devam ediyor

Denizlerde düşen sıcaklığa rağmen düzensiz göçmenlerin güvenli liman arayışı devam ediyor.

Yunanistan'ın geri ittiği 30 göçmen kurtarıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 30 düzensiz göçmen kurtarıldı.

Cezasız kalıyorlar

İngiltere'de Metropolitan Polis Teşkilatına ilişkin yayımlanan bir rapor, yasaları çiğneyen ve görevi kötüye kullanan çok sayıda polis memuru ve personelin cezasız bırakılarak görevine devam ettiğini ortaya koydu.

Lübnan Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermeye başlıyor

Türkiye’nin ardından en fazla sayıda Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Lübnan, Suriyelileri ülkelerine geri gönderme planını uygulamaya başlıyor.