İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

10 günde 210 göçmen Avrupa yolunda hayatını kaybetti


Tunus açıklarında 18-27 Nisan tarihleri arasında 210 göçmenin cansız bedeninin denizden çıkarıldığı bildirildi.

10 günde 210 göçmen Avrupa yolunda hayatını kaybetti

Tunus açıklarında Afrika'dan Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken 41 göçmenin cesedine ulaşıldığı belirtilirken, 18-27 Nisan tarihleri arasında 210 göçmenin cansız bedeninin denizden çıkarıldığı bildirildi.

Ulusal Muhafızlar Sözcüsü Hüsameddin El-Cebabili, Tunus morglarında yer kalmadığını ve yetkililerin geçiş teşebbüslerindeki artışı kontrol altına almakta zorlandığını söyledi.

Yaklaşık bir milyon nüfuslu bölgenin merkezi morgunun bulunduğu liman kenti Sfax yetkilileri ise 200'den fazla ceset gelmesi nedeniyle morgdaki kapasite yetersizliği yaşanmasının sağlık sorunu yarattığını vurguladı. 

Cebabili, çıkarılan cesetlerin çürümüş durumda olduğunu ve bunun da birkaç gün suda kaldıklarını gösterdiğini söyledi. Cebabili, bu kadar kısa bir süre içinde bu kadar çok kişinin hayatını kaybetmesinin daha önce görülmemiş bir durum olduğunu da sözlerine ekledi.

Son dönemde, ekonomik ve siyasi krizler nedeniyle Tunus'tan Avrupa ülkelerine göç girişimlerinde artış gözlemlenirken, bu durum düzensiz göçmenlerin ilk durağı İtalya olmak üzere Avrupa ülkelerini endişelendiriyor.

İtalyan haber ajansı ANSA'nın İçişleri Bakanlığı verilerine dayandırdığı haberine göre, İtalya'ya 2022 yılında deniz yoluyla yaklaşık 9 bin göçmenin geldiği kaydedilirken, bu rakam 2023'ün ilk dört ayında 36 bin 600'ü aştı.

 

 

 


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
Polonya'ya geçen Ukraynalı mülteci sayısı 12 milyona yaklaştı

Ukrayna'dan Polonya'ya giren mülteci sayısı 16 Mayıs itibarıyla yaklaşık 12 milyon olurken ülkeden ayrılanların sayısı da 10 milyonu geçti.

Tunus açıklarında ikisi çocuk 31 mültecinin cesedine ulaşıldı

Tunus makamları ikisi çocuk 30 mültecinin cesedinin kıyıya vurduğunu belirtti.

İsrail Ramazan ayında Mescid-i Aksa ya ikinci kez baskın düzenledi

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs'te Mescid-i Aksa’ya gece yeniden baskın düzenledi.

Mescid-i Aksa ya saldırı

İsrail güçleri Aksa’nın kapılarını kapatıp Filistinlileri darp etti.

AB Filistin Temsilciliği İsrail 2022'de Filistinlilere ait 953 binayı yıktı

Avrupa Birliği (AB) Filistin Temsilciliği, İsrail'in 2022'de Filistinlilere ait 953 binayı yıktığını veya ele geçirdiğini açıkladı.

4 günde 5 mülteci teknesi battı 67 kişi kayıp

Mültecilerin Avrupa'ya gitmek için yoğun olarak kullandıkları Tunus kıyılarında son 4 günde 5 tekne battı, 67 mülteci kayboldu. En az 19 kişinin yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Filistin Mescid-i Aksa baskını İsrail'in ateşkes iddialarını yalanlıyor

Filistin yönetimi, Mescid-i Aksa'ya düzenlenen baskının İsrail'in Ramazan ayında ateşkes yapıldığı yönündeki iddialarını yalanladığını bildirdi.