İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

10 günde 210 göçmen Avrupa yolunda hayatını kaybetti


Tunus açıklarında 18-27 Nisan tarihleri arasında 210 göçmenin cansız bedeninin denizden çıkarıldığı bildirildi.

10 günde 210 göçmen Avrupa yolunda hayatını kaybetti

Tunus açıklarında Afrika'dan Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken 41 göçmenin cesedine ulaşıldığı belirtilirken, 18-27 Nisan tarihleri arasında 210 göçmenin cansız bedeninin denizden çıkarıldığı bildirildi.

Ulusal Muhafızlar Sözcüsü Hüsameddin El-Cebabili, Tunus morglarında yer kalmadığını ve yetkililerin geçiş teşebbüslerindeki artışı kontrol altına almakta zorlandığını söyledi.

Yaklaşık bir milyon nüfuslu bölgenin merkezi morgunun bulunduğu liman kenti Sfax yetkilileri ise 200'den fazla ceset gelmesi nedeniyle morgdaki kapasite yetersizliği yaşanmasının sağlık sorunu yarattığını vurguladı. 

Cebabili, çıkarılan cesetlerin çürümüş durumda olduğunu ve bunun da birkaç gün suda kaldıklarını gösterdiğini söyledi. Cebabili, bu kadar kısa bir süre içinde bu kadar çok kişinin hayatını kaybetmesinin daha önce görülmemiş bir durum olduğunu da sözlerine ekledi.

Son dönemde, ekonomik ve siyasi krizler nedeniyle Tunus'tan Avrupa ülkelerine göç girişimlerinde artış gözlemlenirken, bu durum düzensiz göçmenlerin ilk durağı İtalya olmak üzere Avrupa ülkelerini endişelendiriyor.

İtalyan haber ajansı ANSA'nın İçişleri Bakanlığı verilerine dayandırdığı haberine göre, İtalya'ya 2022 yılında deniz yoluyla yaklaşık 9 bin göçmenin geldiği kaydedilirken, bu rakam 2023'ün ilk dört ayında 36 bin 600'ü aştı.

 

 

 


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
Gazze quot Bu bir savaş değil soykırım quot

"1 milyon yerinden edilmiş insanın kokusu burunlarımıza doldu"

quot Avrupa hayali quot kuran düzensiz göçmenlerin son durağı Bosna

Batı Avrupa'ya gitme hayaliyle yolan çıkan, Sırbistan ve Bosna Hersek arasındaki Drina Nehri'ni geçmeye çalışırken boğulan birçok düzensiz göçmenin yolculuğu, Bosna Hersek'teki kimsesizler mezarlığında son buldu.

AİHM'den Türk ve Faslı Müslümanların helal kesim yasağına yaptığı itiraza

AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin din ve ibadet özgürlüğüyle ilgili 9. maddesiyle, ayırımcılığın yasaklanmasıyla ilgili 14. maddesinin “Belçika tarafından ihlal edilmediğine” hükmetti.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu UNRWA nedir neden İsrail ve

İsrail'in UNRWA'ya yönelik suçlamalarının ardından ABD ve diğer sekiz Batılı ülke, ajansa yaptıkları yardımı askıya aldı.

ABD-Meksika sınırında göçmenlerin geçişiyle ilgili gerginlik sürüyor

ABD'nin Texas eyaletinde sınırda göçmenlere karşı kurulan jiletli engeller nedeniyle gerginlik devam ediyor. Texas Sınır Muhafızları ise kontrollerini arttırıyor.

7 bin göçmen ABD sınırına yürüyor Suçlu değil uluslararası işçileriz

Meksika’da yaklaşık 7 bin göçmen “Suçlu değil uluslararası işçileriz” ve “Yoksulluktan kaçış” sloganlarıyla ABD sınırına sınırına yürüyor.

Hamas 3 aşamalı esir takası ve ateşkesi kabul etti

Filistinli kaynaklar, Hamas'ın Gazze'de her biri 45 gün sürecek 3 aşamalı esir takası ve ateşkes öngören planı kabul ettiğini duyurdu.

Uygur Türkleri Gulca Katliamı'nın Yıl Dönümünde Çin'i Protesto Etti

Uygur Türkleri, 5 Şubat 1997'de gerçekleşen ve yüzlerce kişinin öldüğü 'Gulca Katliamı'nın yıl dönümü nedeniyle Çin'i protesto etti.