"Türkmen Dağı'nda neler oluyor ?"


Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) “Türkmen Dağı’nda neler oluyor?” isimli konferans düzenlendi.

quot Türkmen Dağı'nda neler oluyor quot

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) “Türkmen Dağı’nda neler oluyor?” isimli konferans düzenlendi.

ESOGÜ Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, İnsanı Müdafaa ve Kardeşlik Derneği (İMKANDER) Genel Başkanı Murat Özer, Türkmen Sultan Murad Tugayı Siyasi Sözcüsü Albay Muhammed Şimali ile çok sayıda davetli katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferansta konuşan İMKANDER Başkanı Murat Özer, Türkmen Dağı’nda ve 5 yıldır Suriye de korkunç bir katliam olduğunu söyledi. Kendisinin defalarca Suriye’ye gittiğini ve inanılmaz manzaralara şahit olduğunu belirten Özer, tarihin gördüğü en büyük katliamlardan birisinin gerçekleştiğini vurguladı. Bazı kesimin katliamlara sessiz kaldığına dikkat çeken Özer, “Türkmendağı’nda katliam var dediğimiz için çeşitli organlar, çeşitli gruplar ve çeşitli siyasi hareketler, hem bizi hem de Türkiye siyasetini yönlendiren kişilere karşı müthiş bir kampanya yürütmekteler. Fakat onlar çok kısa bir süre önce hiç kimsenin yaşamadığı ve 200 binden fazla insanın Türkiye’ye hicret ederek bütün bölgeyi bıraktığı, hiçbir sivilin yaşamadığı bir yer için, Kobani için, Türkiye’nin dağlarını, taşlarını ve köylerini yerle bir etmeye çalıştılar. Yangın yerine çevirdiler. O gün Kobani dedikleri yer için ülkenin her yerini yangın yerine çevirenler ‘Eğer Kobani düşerse Ankara’da düşer’ diyenlerin bugün Türkmendağı’nda katliam olurken hiçbir şey söylemediklerine şahit oluyoruz. Hiçbir şey söylemedikleri gibi ‘Hayır yalan söylüyorsunuz. Orada katliam falan yok’ diyorlar. Tabii ki katliam yok size göre. Rusya’nın, Amerika’nın ve bütün emperyal güçlerin beslemesi olarak bu ülkede 50 bin Müslüman’ı, 50 bin insanımızı öldüren sizin gibi taşeronlar için tabii ki bir katliam yok. Çünkü sizin nazarınızda bizim hiçbir değerimiz yok” dedi.

“SURİYE HALKININ KENDİNİ SAVUNMASI İÇİN ASKERİ TECRÜBESİ YOK”

İMKANDER Başkanı Murat Özer konuşmasına şöyle devam etti:

“Bütün dünyayı üzerlerine topladılar. Böyle bir savaş tarihte var mıdır? Elinde silahı olmayan, elinde kazması ve küreği dahi olmayan insanların verdiği bir savaştan bahsediyoruz. Suriye halkının bugün kendini savunmak için, vatanını, namusunu, ırzını korumak için ortaya çıkmış halkın herhangi bir askeri tecrübesi yok. Manav, kasap, esnaf ve ayakkabıcı. Çeşitli insanlardan öğrenciler savaşıyorlar. Bunlar biraz önce saydığım ordulara karşı savaşıyorlar. Dünyada böyle bir savaş olabilir mi?”

“MÜCAHİTLER YARDIM DEĞİL DUA İSTİYORLAR”

Türkmen Sultan Murad Tugayı Siyasi Sözcüsü Albay Muhammed Şimali ise konuşmasına başlarken Türkmen olduğunu fakat Türkçe’yi iyi konuşamamasının nedeninin Suriye’de Türkçe konuşulmasına izin vermeyen Esed olduğunu söyledi. Suriye’de yaşanan devrimin ilk günlerinde Esed’in devrilmesinin istenilmediğini bildiren Şimal, “Esed’e kimse muhalif çıkmadı. Zaman içerisinde binlerce kişi öldü. Ancak televizyonlarda yer almadı bu olaylar. Suriye de çok zulüm işleniyor ve halen işleniyor. Dünyanın hepsi Esed’in düşmesini istemiyor. Bizle kalan sadece Türkiye, arabistan ve birazda Katar. Ancak dünyada kimse Esed’in düşmesini istemiyor. İsteseler düşürürlerdi. Türkmenler nerede Suriye’de? Bizler Suriye’nin her bölgesinde varız. Halep’te Türkmenler bir cephe DAİŞ, bir cephe PKK ve bir cephe rejim ve havadan da Rusya uçakları ile savaşıyor. Türkiye, Allah razı olsun destek veriyor. Mücahitler yardım değil ancak dua istiyorlar. Yardıma ihtiyacımız var ancak duaya daha çok ihtiyaçları var” diye konuştu.

Gerçekleştirilen konferans sonrasında Suriye’de bulunan Türkmenlere dualar edildi.

Kaynak: AA, İHA


KONFERANS - PANEL
Tümünü gör
İmam Hatip Okulları çalıştayı yapıldı

İstanbul Başakşehir Şehit Haki Aras Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen “Din Öğretimi ve İmam Hatip Okulları Çalıştayı”nda 7 oturum ve 97 alt başlıkta İmam Hatip Okulları tartışıldı. İMKANDER'in de destek verdiği çalıştaya MEB yetkilileri, üniversite hocaları ve STK yetkilileri katıldı.

23 Şubat 1944 Çeçen-İnguş Sürgünü SAÜ'de anıldı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Çeçen-İnguş Öğrenci Topluluğu tarafından “23 Şubat 1944 Çeçen-İnguş Sürgünü” dolayısıyla bir anma programı düzenlendi.

Gazze Al-Falah Derneği'nden ziyaret

Gazze'de faaliyet gösteren Al-Falah Yardım Derneği, İMKANDER'i ziyaret etti.

Yemenli Bereket Derneği'nden ziyaret

Yemen'de faaliyet gösteren Albarakah Charitable Devlopment Foundation, İMKANDER'i ziyaret etti.

Birlik Vakfı'nda konferans

Genel Başkanımız Murat Özer Birlik Vakfı Genç Birlik üyeleriyle buluştu

15 Temmuz Direnişimiz

Ayazağa İHL'de 15 Temmuz direnişimiz konuşuldu

Türkiye'nin Önemi ve Sorumluluklarımız Konferansı

Genel Başkanımız Murat Özer, İstanbul Kız İmam Hatip Lisesi'nde "Türkiye'nin önemi ve Sorumluluklarımız" başlıklı bir konferans verdi.