İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

Taliban, Afganistan'ın bazı bölgelerinde 10 yaşından büyük kız çocuklarının eğitimini yasakladı


Afganistan'ın bazı bölgelerindeki yerel Taliban yetkilileri, eğitim kurumları ve okullardan 10 yaşından büyük kız çocuklarının kabul edilmemesini istedi.

Taliban Afganistan'ın bazı bölgelerinde 10 yaşından büyük kız çocuklarının eğitimini

Gazni bölgesinde, Eğitim Bakanlığı yetkilileri okul müdürlerine ve kısa süreli kurslara, 10 yaşından büyük kızların eğitim almasının yasak olduğunu söyledi.

Eğitim alanında çalışan bağımsız yardım kuruluşlarından kaynaklar da bu tarz tavsiyelerin ve emirlerin okuma yazma kurslarına da ulaştığını ifade ediyor.Bazı illerde, yerel yetkililerin kızları yaşlarına göre ayırdığı ve kız okullarının müdürlerinden üçüncü sınıfın üzerindeki öğrencileri evlerine göndermelerini istedikleri söyleniyor.

Taliban'ın kadınların eğitimi ve çalışmasıyla ilgili kısıtlamaları artarken, ABD Dışişleri Bakanlığı özel temsilcileri Thomas West ve Rina Amiri, bu hafta Taliban'ın üst düzey temsilcileriyle görüştü. Rina Amiri; Taliban ile görüşmelere "Afganlar ve insan hakları savunucuları tarafından insan hakları, özellikle de kadın ve kız çocuklarına yönelik aşırı kısıtlamalar konusunda, Taliban'la doğrudan temasa geçilmesi konusundaki yoğun ısrarın" ardından katıldığını ifade etti.

Bazı kadın protestocular, Amiri'ye cevaben "Taliban'ın kadın lobicilerinin Afgan kadınlarını hiçbir şekilde temsil etmediğini" söyledi.

Afganistan Özel Temsilcisi Thomas West ise BBC'ye verdiği bir röportajda, kadınların eğitimi ve çalışma hayatına katılımı konusundaki sunumların, yalnızca Afganistan'daki insanları doğrudan etkilemediğini, aynı zamanda Taliban'la dünya arasındaki ilişkiyi de etkilediğini söylemişti.


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
Tunus'ta 630 düzensiz göçmen kurtarıldı

Tunuslu yetkililer bir gecede düzenlenen 18 operasyonda 630 düzensiz göçmenin kurtarıldığını açıkladı. Operasyonda, Akdeniz'i geçmeye çalışan 80'i Tunuslu, 550'si Sahra Altı Afrika ülkelerinden olmak üzere 630 düzensiz göçmenin kurtarıldığı kaydedildi.

Kırklareli'nde polis ekiplerince yapılan çalışmada 53 kaçak göçmen yakalandı

Kırklareli'nde 2023 yılında gerçekleşen 6 olayda toplam 53 kaçak göçmen yakalandı. Yakalanan şahıslar Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.

İtalya açıklarında mülteci teknesi battı Onlarca ölü var

İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında Tunus'tan yola çıktığı öne sürülen bir mülteci teknesinin batması sonucu 44 kişi hayatını kaybetti.

Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından ölüme terk edilen 62 kaçak

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince Türk kara sularına geri itilerek ölüme terk edilen lastik bot içindeki 62 kaçak göçmen kurtarıldı.

Çin ülke dışındaki Uygurlara ailelerini 'rehin' tutarak baskı yapıyor

Araştırmacılar, Çin'in, yurt dışında yaşayan Uygurları, geride bıraktıkları aileleriyle tehdit ederek, insan hakları gönüllülerinin ülke dışındaki faaliyetleri hakkında bilgi toplamaya çalıştığını söylüyor.

New York'ta göçmenlerin sığınma evinde kalabileceği süre sınırlandırıldı

New York Belediyesi kentte yaşayan yetişkin göçmenlerin sığınma evlerinde kalma süresini kısıtlama kararı aldı.

İngiltere'nin dış yardım bütçesini kısması 'binlerce kişinin ölümüne yol açabilir'

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, düşük gelirli ülkelere yaptığı yardımı kıstığını açıkladı. Bakanlık memurlarının hazırladığı rapor ise kesintinin binlerce kişinin ölümüne yol açabileceği uyarısı yaptı.