Suriye’de 111 bin kişi gözaltında kayboldu


Suriye’de rejim tarafından gözaltına alınanlardan bir daha haber alınamıyor. 2011’den 2022’ye kadar, 3 bini çocuk 6 bini kadın, 111 bin kişi gözaltında kayboldu.

Suriye de 111 bin kişi gözaltında kayboldu

Suriye'de rejim güçleri tarafından her yıl yüzlerce insan gözaltına alınıyor ve çoğundan bir daha haber alınamıyor. Suriye İnsan Hakları Ağı’nın (SNHR) “Uluslararası Zorla Kaybedilenler Günü'nde” yayımladığı rapor yaşanan felaketinin boyutlarını bir kez daha ortaya çıkardı. 48 sayfalık rapora göre, Mart 2011'den Ağustos 2022'ye kadar yaklaşık 111 bin Suriye vatandaşı tutuklandıktan ya da gözaltına alındıktan sonra ortadan kayboldu. Bunlarda üç bini çocuk ve altı bini kadınlardan oluşuyor.

SADECE BİN KİŞİ İÇİN ÖLÜM RAPORU VAR

Raporda, savaşın ilk gününde sistematik keyfi gözaltıların, doğrudan insanların ortadan kaybolmasıyla bağlantılı olduğuna dikkat çekildi. Esad rejimi 2018'in başından bu yana, ortadan kaybolan kişiler arasından sadece bini için ölüm kaydı çıkardı. Nüfus müdürlükleri aracılığıyla çıkarılan kayıtlarda ölüm sebebi ise belirtilmedi. SNHR, açıklamasında, tüm Suriye toplumunu terörize eden bu ciddi meseleyi görüşmek üzere BM Güvenlik Konseyi ve Birleşmiş Milletleri acil toplantıya çağırdı.


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
BM Rusya'ya Ukrayna'dan çekilme çağrısında bulunan karar tasarısını kabul etti

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya'ya "kayıtsız, şartsız ve hemen" Ukrayna topraklarından çekilme çağrısında bulunan karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

BM Tüm güvenlik operasyonları uluslararası insan hakları hukukuna uygun yürütülmeli

İsrail güçlerinin Batı Şeria'daki Nablus kentinde düzenlediği saldırılarda 11 Filistinlinin öldü, en az 100 kişi yaralandı.

AB Myanmar'a yönelik yaptırımları genişletti

Avrupa Birliği (AB), Myanmar'a yönelik yaptırım listesine 9 kişi ve 7 kuruluşu ekledi.

Myanmar'dan kaçan ve haftalardır tekneyle yolculuk yaptıkları belirlenen 58 Arakanlı Müslüman mülteci, Endonezya'nın Açe bölgesindeki sahilde bulundu.

İzmir açıklarında göç dalgası devam ediyor

Denizlerde düşen sıcaklığa rağmen düzensiz göçmenlerin güvenli liman arayışı devam ediyor.

Yunanistan'ın geri ittiği 30 göçmen kurtarıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 30 düzensiz göçmen kurtarıldı.

Cezasız kalıyorlar

İngiltere'de Metropolitan Polis Teşkilatına ilişkin yayımlanan bir rapor, yasaları çiğneyen ve görevi kötüye kullanan çok sayıda polis memuru ve personelin cezasız bırakılarak görevine devam ettiğini ortaya koydu.

Lübnan Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermeye başlıyor

Türkiye’nin ardından en fazla sayıda Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Lübnan, Suriyelileri ülkelerine geri gönderme planını uygulamaya başlıyor.