İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

Paris Olimpiyatları öncesi "Sosyal temizlik"


Yerel yöneticiler ve sağcı siyasetçiler, başkentteki göçmen ve sığınmacıların ülke çapında dağıtılmasını Paris Olimpiyatları için "temizlik çalışması" olarak görüyor.

Paris Olimpiyatları öncesi quot Sosyal temizlik quot

Fransa'nın başkenti Paris uzun zamandır çoğunlukla Afrika, Güney Asya ve Orta Doğu'dan gelen sığınmacı ve göçmenleri bir mıknatıs gibi çekiyor, ancak gelenlerin sayısı kentin sunduğu kısa süreli barınma olanaklarının çok üzerinde seyrediyor.

Bunun sonucunda evsiz kalanlar başkent çevresindeki köprü altlarında veya boş arazilerde izinsiz kamplar kuruyor ve bu kamplar polis tarafından düzenli olarak kaldırılıyor.

Yerel yetkililer ve sağcı siyasetçiler bunu Paris Olimpiyatları öncesindeki 'temizlik çalışmalarıyla' bağlantılı olduğunu öne sürüyor.

Fransa'nın orta kesimindeki Orleans kentinin sağcı belediye başkanı Serge Grouard, 100 bin nüfuslu kasabaya önceden bilgilendirilmeden 500 kadar evsiz göçmenin gelmesinden şikayetçi.

Grouard gazetecilere verdiği demeçte, "Her üç haftada bir, Paris'ten Orleans'a, içinde 35-50 kişi bulunan bir otobüsün geldiği kanıtlandı." dedi ve bunun Temmuz ve Ağustos aylarındaki olimpiyatlar öncesinde başkentte "temizlik" için yapıldığına dair söylentiler olduğunu sözlerine ekledi.


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
Eski İngiliz Bakan Duncan quot Bu aşırılığa karşı duruş sergilemeliyiz

İngiltere'de İsrail yanlısı tutum sergileyen milletvekillerine yönelik eleştirilerinin ardından partisi tarafından "antisemitizm" ile suçlanan eski Bakan Alan Duncan, bu şekilde susturulmaya çalışıldığını belirtti.

İzmir Açıklarında 22 Düzensiz Göçmen Beraberinde 28 Çocuk Yakalanmıştır

İzmir Açıklarında 22 Düzensiz Göçmen (Beraberinde 28 Çocuk) Yakalanmıştır

İsrail bombardımanı Gazze'yi moloz yığınına çevirdi

Moloz yığınının temizlenmesinin en az 15 yıl süreceği ve işlemin 500 milyon ila 600 milyon dolara mal olacağı aktarıldı.

Göçmen kaçakçılarına Kalkan-26 operasyonu 5 tutuklu

İstanbul’da göçmen kaçakçılığı organizatörleri ve düzensiz göçmenlere yönelik “Kalkan-26” operasyonu düzenlendi. Bu organizatörlerle anlaştıkları tespit edilen 94 düzensiz göçmen de yakalandı.

Balıkesir Açıklarında 17 Düzensiz Göçmen Beraberinde 8 Çocuk Yakalanmıştır

Balıkesir Açıklarında 17 Düzensiz Göçmen (Beraberinde 8 Çocuk) Yakalanmıştır

İzmir Açıklarında 16 Düzensiz Göçmen Yakalanmıştır

İzmir Açıklarında 16 Düzensiz Göçmen (Beraberinde 8 Çocuk) ve Ülkeyi Yasa Dışı Yollarla Tek Etmeye Çalışan 1 Şahıs Yakalanmıştır

AB çalışanları Brüksel'de AB'nin Gazze politikasını protesto etti

AB çalışanları, Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB binalarının bulunduğu meydanda AB'nin Gazze'ye yönelik politikasını protesto ederek ateşkes çağrısında bulundu.

Balıkesir Açıklarında 17 Düzensiz Göçmen Yakalanmıştır

Balıkesir Açıklarında 17 Düzensiz Göçmen (Beraberinde 4 Çocuk) Yakalanmıştır