İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

Paris Olimpiyatları öncesi "Sosyal temizlik"


Yerel yöneticiler ve sağcı siyasetçiler, başkentteki göçmen ve sığınmacıların ülke çapında dağıtılmasını Paris Olimpiyatları için "temizlik çalışması" olarak görüyor.

Paris Olimpiyatları öncesi quot Sosyal temizlik quot

Fransa'nın başkenti Paris uzun zamandır çoğunlukla Afrika, Güney Asya ve Orta Doğu'dan gelen sığınmacı ve göçmenleri bir mıknatıs gibi çekiyor, ancak gelenlerin sayısı kentin sunduğu kısa süreli barınma olanaklarının çok üzerinde seyrediyor.

Bunun sonucunda evsiz kalanlar başkent çevresindeki köprü altlarında veya boş arazilerde izinsiz kamplar kuruyor ve bu kamplar polis tarafından düzenli olarak kaldırılıyor.

Yerel yetkililer ve sağcı siyasetçiler bunu Paris Olimpiyatları öncesindeki 'temizlik çalışmalarıyla' bağlantılı olduğunu öne sürüyor.

Fransa'nın orta kesimindeki Orleans kentinin sağcı belediye başkanı Serge Grouard, 100 bin nüfuslu kasabaya önceden bilgilendirilmeden 500 kadar evsiz göçmenin gelmesinden şikayetçi.

Grouard gazetecilere verdiği demeçte, "Her üç haftada bir, Paris'ten Orleans'a, içinde 35-50 kişi bulunan bir otobüsün geldiği kanıtlandı." dedi ve bunun Temmuz ve Ağustos aylarındaki olimpiyatlar öncesinde başkentte "temizlik" için yapıldığına dair söylentiler olduğunu sözlerine ekledi.


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
İsrail Halep Havalimanı'na saldırı düzenledi

İsrail Suriye'nin kuzeybatısında Halep ilindeki havalimanı ile savunma fabrikalarına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Wagner Mali ordusuyla sivilleri öldürüyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Rus güvenlik şirketi Wagner'in Aralık 2023'ten bu yana Mali ordusuyla sivilleri hedef aldığını öne sürdü.

Belçika hükümeti Filistin devletini tanımayı görüşecek

Belçika Kalkınma İşbirliği Bakanı Caroline Gennez, Belçika hükümetinin Filistin devletini tanımayı görüşeceğini duyurdu.

İzmir Açıklarında 20 Düzensiz Göçmen Beraberinde 3 Çocuk Kurtarılmıştır

İzmir Açıklarında 20 Düzensiz Göçmen (Beraberinde 3 Çocuk) Kurtarılmıştır

Muğla Açıklarında 18 Düzensiz Göçmen Beraberinde 6 Çocuk Yakalanmıştır

Muğla Açıklarında 18 Düzensiz Göçmen (Beraberinde 6 Çocuk) Yakalanmıştır

Aydın Açıklarında 13 Düzensiz Göçmen Beraberinde 15 Çocuk Kurtarılmıştır

Aydın Açıklarında 13 Düzensiz Göçmen (Beraberinde 15 Çocuk) Kurtarılmıştır

Balıkesir de 32 Düzensiz Göçmen Kurtarılmıştır

Balıkesir’de 32 Düzensiz Göçmen Kurtarılmıştır