Lübnan, Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermeye başlıyor


Türkiye’nin ardından en fazla sayıda Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Lübnan, Suriyelileri ülkelerine geri gönderme planını uygulamaya başlıyor.

Lübnan Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermeye başlıyor

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut yönetiminin gelecek hafta sonundan itibaren Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermeye başlayacağını söyledi.

Resmi bir kaynak, geri dönüşlerin Sosyal İşler Bakanlığı ile koordineli şekilde yürütüleceğini ve sadece Lübnan Genel Güvenlik teşkilatına gönüllü geri dönüş kaydı yaptıranları kapsayacağını belirtti. 

Aynı kaynak, kimsenin ülkeden ayrılmaya zorlanmayacağını da dile getirdi.

Plan, mevcut koşulların mültecilerin geri dönüşü için uygun olmadığını savunan BMMYK'yı kapsamayacak. 

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden (HRW) temmuz ayında yapılan açıklamada, "Suriye'nin geri dönenler için güvenli olmadığı" belirtilmişti. 

HRW Orta Doğu Direktörü Lama Fakih, "2017-2021 yılları arasında Lübnan ve Ürdün'den geri dönen mülteciler, Suriye hükümeti ve hükümete bağlı milislerin elinde ağır insan hakları ihlalleri ve zulümle karşı karşıya kaldı." değerlendirmesinde bulundu. 


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör

Myanmar'dan kaçan ve haftalardır tekneyle yolculuk yaptıkları belirlenen 58 Arakanlı Müslüman mülteci, Endonezya'nın Açe bölgesindeki sahilde bulundu.

İzmir açıklarında göç dalgası devam ediyor

Denizlerde düşen sıcaklığa rağmen düzensiz göçmenlerin güvenli liman arayışı devam ediyor.

Yunanistan'ın geri ittiği 30 göçmen kurtarıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 30 düzensiz göçmen kurtarıldı.

Cezasız kalıyorlar

İngiltere'de Metropolitan Polis Teşkilatına ilişkin yayımlanan bir rapor, yasaları çiğneyen ve görevi kötüye kullanan çok sayıda polis memuru ve personelin cezasız bırakılarak görevine devam ettiğini ortaya koydu.

Nüfusunun üçte biri ülkeyi terk etti

Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna'da, Rusya'nın saldırılarının başlamasından bu yana nüfusun üçte birinin ülkeyi terk ettiğini açıkladı.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 185'e yükseldi

İran İnsan Hakları Kurumu, 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümüyle başlayan protestolarda 185 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Kurumun yayınladığı rapora göre hayatını kaybeden 185 kişiden 19'unun 18 yaşının altında olduğu belirtildi.

2 bin çocuk sığınmacı 'kayboldu'

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Temmuz ayında, Avrupa genelinde 2 bin çocuk sığınmacı 'ortadan kayboldu'.