İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

Konferans için Fransa'da bulunan Filistinli aktivist sınır dışı edildi


Filistinli aktivist Meryem Abu Dakka 50 günlük vizeyle konferanslara katılmak için gittiği Fransa'dan sınır dışı edildi.

Konferans için Fransa'da bulunan Filistinli aktivist sınır dışı edildi

Orta Doğu sorunlarıyla ilgili düzenlenecek konferanslara katılmak üzere Fransa'da bulunan Filistinli 72 yaşındaki Meryem Abu Dakka programını tamamlayamadan Mısır'a sınır dışı edildi. 

Ancak yerel mahkeme İçişleri Bakanlığı'nın bu talebine yürütmeyi durdurma kararı aldı. En üst idari yargı birimi olan Danıştay'a taşınan davada alt mahkemenin kararı bozuldu.

Sınır dışı edilmesini 'Filistin'in bir devlete ve kimliğe sahip olma hakkına yönelik bir saldırı' olarak niteleyen Dakka, "Geçirdiğim süreç demokratik bir yönetime yakışmıyor" dedi.

Dakka'nın avukatı ise sınır dışı edilen müvekkili ile ilgili davayı temyize taşıyacağını ve gerekirse Avrupa İnsan hakları Mahkemesi'ne gideceğini kaydetti.


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
UNRWA 1 9 milyon insan yerinden edildi

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), 7 Ekim'den bu yana neredeyse 1,9 milyon insanın yerinden edildiğini duyurdu.

quot Burada yaşamak yerinden edilmekten daha iyi quot

Gazzelilerin çoğu, yıkılan evlerinin enkazı üzerinde hayatlarını sürdürüyor.

İsrail ordusu gece boyunca Gazze'de 200 yeri vurdu

Dünyadan gelen ateşkes çağrılarına rağmen İsrail, Gazze Şeridi'ndeki saldırılarını sürdürüyor.

İsrail Han Yunus'u savaş alanı ilan etti

İsrail, güvenli bölge olacağını iddia ettiği Gazze Şeridi’nin güneyine de kapsamlı saldırı başlatma sinyali vererek en büyük yerleşim yeri Han Yunus’u savaş alanı ilan etti

BM Filistin'deki sağlık tesislerine yönelik saldırılardan endişe duyuyoruz

Birleşmiş Milletler (BM), Filistin'de hem Gazze Şeridi hem de Batı Şeria'daki sağlık tesislerine yönelik saldırılardan "endişe duyduğunu" ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan quot Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü quot paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü. Türkiye, tarih boyunca olduğu gibi bugün de devleti ve milletiyle Filistinli kardeşlerinin yanındadır" açıklamasını yaptı.

Serbest bırakılan Filistinli esir kadın Direnişçiler olmasaydı özgürlüğü göremezdik

Filistinliler, tekbirler getirerek Hamas ve Filistin direnişini öven sloganlar attı; esirlerin özgürlüğüne kavuşmasını kutladı.

Rehine takasının üçüncü aşaması için kritik saatler

İsrail’in insani aranın 3’üncü gününde 39 Filistinli mahkumu daha serbest bırakması ile İsrail ve Filistin arasındaki 3’üncü esir takası tamamlandı.