İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

İzmir açıklarında göç dalgası devam ediyor


Denizlerde düşen sıcaklığa rağmen düzensiz göçmenlerin güvenli liman arayışı devam ediyor.

İzmir açıklarında göç dalgası devam ediyor

Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Seferihisar, Menderes, Dikili ve Çeşme ilçeleri açıklarında lastik botlar içerisinde göçmelerin olduğu bilgisi üzerine bölgeye giden ekipler, 103 düzensiz göçmeni yakaladı.

Menderes ilçesi açıklarında da içerisinde bir grup düzensiz göçmenin olduğu lastik botun motor arızası nedeniyle sürüklendiği ve yardım talebinde bulunduğu bilgisi üzerine görevlendirilen sahil güvenlik botu 7 düzensiz göçmeni kurtardı.

İşlemleri tamamlanan düzensiz göçmenler İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi.


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
BM Rusya'ya Ukrayna'dan çekilme çağrısında bulunan karar tasarısını kabul etti

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya'ya "kayıtsız, şartsız ve hemen" Ukrayna topraklarından çekilme çağrısında bulunan karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

BM Tüm güvenlik operasyonları uluslararası insan hakları hukukuna uygun yürütülmeli

İsrail güçlerinin Batı Şeria'daki Nablus kentinde düzenlediği saldırılarda 11 Filistinlinin öldü, en az 100 kişi yaralandı.

AB Myanmar'a yönelik yaptırımları genişletti

Avrupa Birliği (AB), Myanmar'a yönelik yaptırım listesine 9 kişi ve 7 kuruluşu ekledi.

Myanmar'dan kaçan ve haftalardır tekneyle yolculuk yaptıkları belirlenen 58 Arakanlı Müslüman mülteci, Endonezya'nın Açe bölgesindeki sahilde bulundu.

Yunanistan'ın geri ittiği 30 göçmen kurtarıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 30 düzensiz göçmen kurtarıldı.

Cezasız kalıyorlar

İngiltere'de Metropolitan Polis Teşkilatına ilişkin yayımlanan bir rapor, yasaları çiğneyen ve görevi kötüye kullanan çok sayıda polis memuru ve personelin cezasız bırakılarak görevine devam ettiğini ortaya koydu.

Lübnan Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermeye başlıyor

Türkiye’nin ardından en fazla sayıda Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Lübnan, Suriyelileri ülkelerine geri gönderme planını uygulamaya başlıyor.