İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

İsrail-Filistin Gündemi İçin Şiddete Son Verilmelidir


BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Turk, İsrail-Filistin gündemiyle ilgili yaptığı açıklamada, son 48 saat içinde yaşanan olayları korkunç olarak nitelendirerek, sivillere sağlanması gereken temel korumaların hiçe sayıldığını belirtti.

İsrail-Filistin Gündemi İçin Şiddete Son Verilmelidir

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Turk, İsrail- Filistin gündeminde son 48 saate yaşananlarla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, " Gazze'de son 48 saat içinde yaşanan korkunç olaylar inanılır gibi değil. Sığınaklara dönüştürülen okullarda çok sayıda insanın öldürülmesi, yüzlerce insanın Şifa hastanesinden canlarını kurtarmak için kaçması ve Gazze'nin güneyinde yüz binlerce insanın yerinden edilmeye devam etmesi, uluslararası hukuk uyarınca sivillere sağlanması gereken temel korumaları hiçe sayan eylemlerdir" ifadelerine yer verdi.

Volker Turk, İsrail'in Al Fakhoura okuluna düzenlediği saldırının ardından çekildiği iddia edilen görüntüler dehşet vericidir diyerek çok sayıda kadın, çocuk ve erkeğin ağır yaralandığını ya da öldüğünü belirtti. Turk son duruma ilişkin, "Son 48 saat içinde yerinden edilmiş Filistinlilere ev sahipliği yapan en az üç okul daha saldırıya uğradı. İsrail askeri operasyonları Şifa hastanesi içinde ve çevresinde devam etmektedir. BM meslektaşları dün bölgeyi ziyaret etti ve 'ölüm bölgesi' olarak tanımladıkları yere ilk elden tanık oldu. Sağlık personeli, hastalar ve siviller, İsrail ordusu tarafından verilen emir üzerine hastaneden kaçtı. Yüzlerce kişinin hayatlarını, sağlıklarını ve güvenliklerini büyük riske atarak yaya olarak güneye doğru ilerledikleri görüldü. Peki nereye? Gazze'de hiçbir yer güvenli değil" dedi.

Gazze'ye ulaştırılması beklenen insani yardımların kısıtlamalara maruz kaldığının altını çizen Turk, "Han Yunus'ta İsrail Savunma Kuvvetleri, Gazze'nin dört bir yanında saldırılar düzenlenirken bile, bölge sakinlerinin belirtilmemiş 'tanınmış sığınaklara' gitmelerini talep eden broşürler atıyor. Hayat kurtaran yardımlara getirilen aşırı kısıtlamalar nedeniyle zaten yerlerinden edilmiş olan Filistinliler, giderek azalan, aşırı kalabalık, sağlıksız ve güvensiz alanlara mecbur kalarak temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Uyarılar ne olursa olsun, İsrail nerede olurlarsa olsunlar sivilleri korumakla yükümlüdür" dedi.

Turk, saldırıların uluslararası insani hukuka aykırı olduğunu belirterek, "Çocukların, kadınların ve erkeklerin yüzlerine kazınan acı, dehşet ve korku dayanılamayacak kadar büyüktür. İnsanların akıllarının başlarına gelmesi için daha ne kadar şiddet, kan dökülmesi ve sefalet yaşanması gerekecek? Daha kaç sivil öldürülecek? Buna bir son verilmelidir. İnsanlık önce gelmelidir. İnsani ve insan hakları temelinde bir ateşkese şiddetle ihtiyaç duyulmaktadır" ifadelerini kullandı.


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
Gazze quot Bu bir savaş değil soykırım quot

"1 milyon yerinden edilmiş insanın kokusu burunlarımıza doldu"

quot Avrupa hayali quot kuran düzensiz göçmenlerin son durağı Bosna

Batı Avrupa'ya gitme hayaliyle yolan çıkan, Sırbistan ve Bosna Hersek arasındaki Drina Nehri'ni geçmeye çalışırken boğulan birçok düzensiz göçmenin yolculuğu, Bosna Hersek'teki kimsesizler mezarlığında son buldu.

AİHM'den Türk ve Faslı Müslümanların helal kesim yasağına yaptığı itiraza

AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin din ve ibadet özgürlüğüyle ilgili 9. maddesiyle, ayırımcılığın yasaklanmasıyla ilgili 14. maddesinin “Belçika tarafından ihlal edilmediğine” hükmetti.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu UNRWA nedir neden İsrail ve

İsrail'in UNRWA'ya yönelik suçlamalarının ardından ABD ve diğer sekiz Batılı ülke, ajansa yaptıkları yardımı askıya aldı.

ABD-Meksika sınırında göçmenlerin geçişiyle ilgili gerginlik sürüyor

ABD'nin Texas eyaletinde sınırda göçmenlere karşı kurulan jiletli engeller nedeniyle gerginlik devam ediyor. Texas Sınır Muhafızları ise kontrollerini arttırıyor.

7 bin göçmen ABD sınırına yürüyor Suçlu değil uluslararası işçileriz

Meksika’da yaklaşık 7 bin göçmen “Suçlu değil uluslararası işçileriz” ve “Yoksulluktan kaçış” sloganlarıyla ABD sınırına sınırına yürüyor.

Hamas 3 aşamalı esir takası ve ateşkesi kabul etti

Filistinli kaynaklar, Hamas'ın Gazze'de her biri 45 gün sürecek 3 aşamalı esir takası ve ateşkes öngören planı kabul ettiğini duyurdu.

Uygur Türkleri Gulca Katliamı'nın Yıl Dönümünde Çin'i Protesto Etti

Uygur Türkleri, 5 Şubat 1997'de gerçekleşen ve yüzlerce kişinin öldüğü 'Gulca Katliamı'nın yıl dönümü nedeniyle Çin'i protesto etti.