İsrail bir sivili daha katletti


Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria’da düzenlediği operasyonlar sırasında 58 yaşında bir sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İsrail bir sivili daha katletti

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria’da düzenlediği operasyonlar sırasında 58 yaşında bir sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Salah Tevfik isimli Filistinli, kuzeydeki Tubas kasabasında sabah namazı için gittiği camiden çıkarken, bölgedeki insan hakları örgütlerine yönelik baskın düzenleyen İsrail askerleri tarafından vurularak öldürüldü.

Yerel yetkililer, aynı kasabada İsrailli askerlerin genç bir Filistinli erkeği de vurarak yaraladığını; protesto gösterilerine katılan beş kişiyi de tutukladığını duyurdu.

İsrail ordusu ise olayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Protestocuların molotof kokteyli saldırılarına ateşle karşılık verildiği” ifade edildi. 

İsrail ordusu, Perşembe gecesi Batı Şeria’daki insan hakları ve yardım kuruluşlarına baskınlar düzenleyerek ofislerini kapattı, bu kurumların militanlara yarım ettiğini ve geçen yıl Ekim ayında “terör örgütü” olarak kabul edilmesini gerekçe gösterdi.

BBC, İsrail yönetimine iddiaların kaynağını sordu; İsrail yönetimi ise belgelerin “gizli” olduğunu belirterek kanıt paylaşmadı.

Kapatılan Filistinli kuruluşlar İsrail’in iddialarını reddediyor. Bu kuruluşlara fon sağlayan Almanya ve Fransa da dahil bazı Avrupa ülkeleri ve Birleşmiş Milletler (BM) de İsrail’in düzenlediği baskınları kınadı; iddialarla ilgili hiçbir güvenilir kanıtın kendileriyle paylaşılmadığını ve ofisleri kapatılmış olsa da bu örgütlerle birlikte çalışmaya devam edeceğini açıkladı. İngiltere de operasyonlarla ilgili kaygılarını İsrail yönetimine iletti.

Perşembe günü baskınlar sırasında Nablus’taki 20 yaşındaki bir genç de İsrail askeri tarafından vurularak hayatını kaybetmişti.

ABD de Filistinli hak örgütlerinin kapatılmasına yönelik “kaygılarını dile getirdiğini” açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İsrail’den iddialarını kanıtlayan belgeleri paylaşmasını istediklerini; gelen belgeleri inceleyeceklerini söyledi.

 

Kaynak: BBC NEWS Türkçe


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
İngiltere'den Moldova'ya 'mülteci' desteği

İngiltere, Ukraynalı mülteciler için kullanmak üzere Moldova'ya 10,5 milyon sterlinlik yeni destek paketi açıkladı.

Polonya'ya geçen Ukraynalı mülteci sayısı 12 milyona yaklaştı

Ukrayna'dan Polonya'ya giren mülteci sayısı 16 Mayıs itibarıyla yaklaşık 12 milyon olurken ülkeden ayrılanların sayısı da 10 milyonu geçti.

10 günde 210 göçmen Avrupa yolunda hayatını kaybetti

Tunus açıklarında 18-27 Nisan tarihleri arasında 210 göçmenin cansız bedeninin denizden çıkarıldığı bildirildi.

Tunus açıklarında ikisi çocuk 31 mültecinin cesedine ulaşıldı

Tunus makamları ikisi çocuk 30 mültecinin cesedinin kıyıya vurduğunu belirtti.

İsrail Ramazan ayında Mescid-i Aksa ya ikinci kez baskın düzenledi

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs'te Mescid-i Aksa’ya gece yeniden baskın düzenledi.

Mescid-i Aksa ya saldırı

İsrail güçleri Aksa’nın kapılarını kapatıp Filistinlileri darp etti.

AB Filistin Temsilciliği İsrail 2022'de Filistinlilere ait 953 binayı yıktı

Avrupa Birliği (AB) Filistin Temsilciliği, İsrail'in 2022'de Filistinlilere ait 953 binayı yıktığını veya ele geçirdiğini açıkladı.

4 günde 5 mülteci teknesi battı 67 kişi kayıp

Mültecilerin Avrupa'ya gitmek için yoğun olarak kullandıkları Tunus kıyılarında son 4 günde 5 tekne battı, 67 mülteci kayboldu. En az 19 kişinin yaşamını yitirdiği duyuruldu.