İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

İşkence gören göçmen kadının adalet arayışı


“Yardım edin, iş verenim bana işkence ediyor.”

İşkence gören göçmen kadının adalet arayışı

“Yardım edin, iş verenim bana işkence ediyor.”

Endonezyalı hizmetçi Meriance Kabu kağıda yazdığı notu, “Her yanım dayaktan kan içinde, yardım edin” diyerek bitirdi. Sonra kağıdı katlayıp, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da çalıştığı evin kilitli demir kapısının parmaklıklarından dışarı fırlattı. Rastgele kapının önünden geçen bir kadın, notu yerde bulup okuyunca derhal tanıdığı emekli bir polis memuruna götürdü.20 Aralık 2014’te yaşanan bu olayla ilgili olarak emekli adam daha sonra, “Eğer o evde daha uzun süre kalsaydı, cesedi çıkardı” diyecekti.

Meriance Kabu’nun kurtuluşu üzerinden dokuz yıl geçti ama o hala adalet arayışında. Üstelik, başından geçenler nadir bir hikaye de değil. Kabu gibi belgesiz çalışan çok sayıda göçmen işçi, kendini benzer bir kabusun ortasında bulabiliyor. Başlarına geleni dış dünyaya duyurma gücünü bulsalar da, çoğu zaman adalet tecelli etmiyor. Malezya polisi 2015 yılında Kabu’nun işvereni Ong Su Ping Serene’i, ağır yaralama, cinayete teşebbüs, insan kaçakçılığı ve göç yasalarının ihlali suçlamalarıyla mahkemeye sevk etti.

Endonezya'nın Malezya Büyükelçisi Hermono, “İşveren elini kolunu sallayarak serbest kaldı, bu nasıl bir adalet?” diye soruyor. Meriance Kabu’ya hukuki danışman ayarlayan elçilik, davanın yeniden görülmesi için yollar arıyor. Malezya Dışişleri Bakanlığı BBC’ye yaptığı açıklamada “yasalar uyarınca adaletin yerine getirilmesini sağlayacaklarını” belirtti.

Resmi kayıtlara göre Malezya’da 63 bin Endonezyalı hizmetçi bulunuyor. Ama kaçak çalışanlar da var ve sayıları konusunda tahminler muhtelif. Endonezya elçiliği son beş yıl içerisinde yaklaşık 500 kötü muamele vakasının kendilerine bildirildiğini söylüyor.

Meriance Kabu adalet arayışını sadece kendisi için değil, benzer durumdaki Endonezyalı hizmetçiler için de sürdürdüğünü söylüyor.


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
Polonya'ya geçen Ukraynalı mülteci sayısı 12 milyona yaklaştı

Ukrayna'dan Polonya'ya giren mülteci sayısı 16 Mayıs itibarıyla yaklaşık 12 milyon olurken ülkeden ayrılanların sayısı da 10 milyonu geçti.

10 günde 210 göçmen Avrupa yolunda hayatını kaybetti

Tunus açıklarında 18-27 Nisan tarihleri arasında 210 göçmenin cansız bedeninin denizden çıkarıldığı bildirildi.

Tunus açıklarında ikisi çocuk 31 mültecinin cesedine ulaşıldı

Tunus makamları ikisi çocuk 30 mültecinin cesedinin kıyıya vurduğunu belirtti.

İsrail Ramazan ayında Mescid-i Aksa ya ikinci kez baskın düzenledi

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs'te Mescid-i Aksa’ya gece yeniden baskın düzenledi.

Mescid-i Aksa ya saldırı

İsrail güçleri Aksa’nın kapılarını kapatıp Filistinlileri darp etti.

AB Filistin Temsilciliği İsrail 2022'de Filistinlilere ait 953 binayı yıktı

Avrupa Birliği (AB) Filistin Temsilciliği, İsrail'in 2022'de Filistinlilere ait 953 binayı yıktığını veya ele geçirdiğini açıkladı.

4 günde 5 mülteci teknesi battı 67 kişi kayıp

Mültecilerin Avrupa'ya gitmek için yoğun olarak kullandıkları Tunus kıyılarında son 4 günde 5 tekne battı, 67 mülteci kayboldu. En az 19 kişinin yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Filistin Mescid-i Aksa baskını İsrail'in ateşkes iddialarını yalanlıyor

Filistin yönetimi, Mescid-i Aksa'ya düzenlenen baskının İsrail'in Ramazan ayında ateşkes yapıldığı yönündeki iddialarını yalanladığını bildirdi.