İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

İngiltere'nin dış yardım bütçesini kısması 'binlerce kişinin ölümüne yol açabilir'


İngiltere Dışişleri Bakanlığı, düşük gelirli ülkelere yaptığı yardımı kıstığını açıkladı. Bakanlık memurlarının hazırladığı rapor ise kesintinin binlerce kişinin ölümüne yol açabileceği uyarısı yaptı.

İngiltere'nin dış yardım bütçesini kısması 'binlerce kişinin ölümüne yol açabilir'

Bakanlık çalışanlarının bu konudaki değerlendirmesine göre, İngiltere'nin dış yardımları kesmesiyle Afrika'da binlerce kadın hamilelik sırasında ya da doğumda hayatını kaybedecek. Ayrıca 200 bin kadın da güvenli olmayan şekilde kürtaj olacak.

Dış yardım bütçelerindeki kesintilerin etkileri üzerine hazırlanan rapor, Afganistan'a yapılan yardımın yüzde 76'sının kesilmesiyle, dünyanın en savunmasız kadın ve kız çocuklarını ciddi hizmetlerden mahrum kalacağını öngörüyor.

Aynı şekilde yardımların kesilmesiyle Yemen'de yarım milyon kadın ve çocuk sağlık hizmeti alamayacak.

Güney Sudan'da insani yardım bütçesinin kesilmesi de, "ağır akut yetersiz beslenme yaşayan 27 bin çocuğun tedavi edilmeyeceği ve bunların yüzde 12'sinin (3 bin) ölebileceği" anlamına geliyor.

Dışişleri Bakanlığı, bu kesintilerin etkisini yumuşatmaya çalışmak için, yardım için biraz daha para ayırmak adına başka kaynaklar kullandı.

 


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
İsrail ordusu Cenin'e baskın düzenledi ve Cenin kampını kuşattı

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentine baskın düzenledi ve Cenin Mülteci Kampı'nı kuşatma altına aldı.

quot DAHA FAZLA DEVLET FİLİSTİN İ TANIYACAK quot

FHKC Uluslararası İlişkiler Sorumlusu El-Taher: İmha savaşına boyun eğmeyeceğiz

BM Bir okula sığınan 16 bin Filistinli çöp dağlarıyla yaşıyor

Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı, Deyr el-Belah'taki bir okulda 16 binden fazla yerinden edilmiş Filistinlinin “korkunç hayat şartlarında” yaşadığını açıkladı.

İsrail'in Gazze'ye gece boyu düzenlediği saldırılarda en az 12 Filistinli

İsrail savaş uçaklarının gece boyu Gazze Şeridi'nin orta bölgelerine düzenlediği saldırılarda en az 12 Filistinli hayatını kaybetti.

Çadırları bombaladılar

İsrail ordusunun, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda en az 40 Filistinli hayatını kaybetti.

Kazanırsam göçmenleri göndereceğim

İngiltere, göçmenleri Ruanda'ya göndermeye başlıyor. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 4 Temmuz'da gerçekleşecek genel seçimleri kazanması halinde Ruanda'ya göçmen uçuşlarının başlayacağını vaat etti.

Filistin Kızılayı İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 15 bin 103 çocuk

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 15 bin 103 çocuk hayatını kaybetti.

İzmir Açıklarında 18 Düzensiz Göçmen Beraberinde 4 Çocuk Yakalanmıştır

İzmir açıklarında 18 düzensiz göçmen (beraberinde 4 çocuk) yakalanmıştır.