İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

İngiltere'nin dış yardım bütçesini kısması 'binlerce kişinin ölümüne yol açabilir'


İngiltere Dışişleri Bakanlığı, düşük gelirli ülkelere yaptığı yardımı kıstığını açıkladı. Bakanlık memurlarının hazırladığı rapor ise kesintinin binlerce kişinin ölümüne yol açabileceği uyarısı yaptı.

İngiltere'nin dış yardım bütçesini kısması 'binlerce kişinin ölümüne yol açabilir'

Bakanlık çalışanlarının bu konudaki değerlendirmesine göre, İngiltere'nin dış yardımları kesmesiyle Afrika'da binlerce kadın hamilelik sırasında ya da doğumda hayatını kaybedecek. Ayrıca 200 bin kadın da güvenli olmayan şekilde kürtaj olacak.

Dış yardım bütçelerindeki kesintilerin etkileri üzerine hazırlanan rapor, Afganistan'a yapılan yardımın yüzde 76'sının kesilmesiyle, dünyanın en savunmasız kadın ve kız çocuklarını ciddi hizmetlerden mahrum kalacağını öngörüyor.

Aynı şekilde yardımların kesilmesiyle Yemen'de yarım milyon kadın ve çocuk sağlık hizmeti alamayacak.

Güney Sudan'da insani yardım bütçesinin kesilmesi de, "ağır akut yetersiz beslenme yaşayan 27 bin çocuğun tedavi edilmeyeceği ve bunların yüzde 12'sinin (3 bin) ölebileceği" anlamına geliyor.

Dışişleri Bakanlığı, bu kesintilerin etkisini yumuşatmaya çalışmak için, yardım için biraz daha para ayırmak adına başka kaynaklar kullandı.

 


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
Tunus'ta 630 düzensiz göçmen kurtarıldı

Tunuslu yetkililer bir gecede düzenlenen 18 operasyonda 630 düzensiz göçmenin kurtarıldığını açıkladı. Operasyonda, Akdeniz'i geçmeye çalışan 80'i Tunuslu, 550'si Sahra Altı Afrika ülkelerinden olmak üzere 630 düzensiz göçmenin kurtarıldığı kaydedildi.

Kırklareli'nde polis ekiplerince yapılan çalışmada 53 kaçak göçmen yakalandı

Kırklareli'nde 2023 yılında gerçekleşen 6 olayda toplam 53 kaçak göçmen yakalandı. Yakalanan şahıslar Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.

İtalya açıklarında mülteci teknesi battı Onlarca ölü var

İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında Tunus'tan yola çıktığı öne sürülen bir mülteci teknesinin batması sonucu 44 kişi hayatını kaybetti.

Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından ölüme terk edilen 62 kaçak

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince Türk kara sularına geri itilerek ölüme terk edilen lastik bot içindeki 62 kaçak göçmen kurtarıldı.

Taliban Afganistan'ın bazı bölgelerinde 10 yaşından büyük kız çocuklarının eğitimini

Afganistan'ın bazı bölgelerindeki yerel Taliban yetkilileri, eğitim kurumları ve okullardan 10 yaşından büyük kız çocuklarının kabul edilmemesini istedi.

Çin ülke dışındaki Uygurlara ailelerini 'rehin' tutarak baskı yapıyor

Araştırmacılar, Çin'in, yurt dışında yaşayan Uygurları, geride bıraktıkları aileleriyle tehdit ederek, insan hakları gönüllülerinin ülke dışındaki faaliyetleri hakkında bilgi toplamaya çalıştığını söylüyor.

New York'ta göçmenlerin sığınma evinde kalabileceği süre sınırlandırıldı

New York Belediyesi kentte yaşayan yetişkin göçmenlerin sığınma evlerinde kalma süresini kısıtlama kararı aldı.