İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

Gazze'de öldürülen gazeteci sayısı 117'ye ulaştı


Bugüne kadar savaşlarda yaşanan en büyük gazeteci katliamı Gazze'de gerçekleşiyor.

Gazze'de öldürülen gazeteci sayısı 117'ye ulaştı

İMKANDER'in 8 Ekim - 31 Aralık 2023 tarihleri arasını kapsayan raporundaki 102 sayısı, Ocak ayında 15 artarak 117'ye ulaştı.

11 Aralık tarihinde gazeteciler Fuad Ebu Hammaş ve Muhammed es-Selasini'nin İsrail'in saldırılarında yaşamını yitirmesiyle Gazze'deki gazeteci katliamı artarak sürüyor.

1948 yılında işgal edilen Filistin toprakları üzerinde kurulan İsrail, bugüne kadar devlet eliyle en fazla medya mensubunu katleden bir yapı olarak tarihe geçmiş bulunuyor. İsrail vatandaşı basın mensuplarının ağır baskı altında olduğu ülkede, Filistinli basın mensupları ise haksız gözaltı, tutuklama, işkence ve öldürülmeyle karşı karşıya.

7 Ekim 2023 tarihinde Filistinli grupların işgal altındaki topraklarda İsrail Güvenlik Birimleri’ne yönelik saldırıları sonrasında, İsrail Ordusu’nun Gazze’ye yönelik kuşatmasıyla başlayan süreç Filistin Halkı’na yönelik bir soykırıma dönüşmüş durumda.

Rapora ulaşmak için:

Öldürülen Gazeteciler Listesi için:


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
İsrail ordusu Cenin'e baskın düzenledi ve Cenin kampını kuşattı

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentine baskın düzenledi ve Cenin Mülteci Kampı'nı kuşatma altına aldı.

quot DAHA FAZLA DEVLET FİLİSTİN İ TANIYACAK quot

FHKC Uluslararası İlişkiler Sorumlusu El-Taher: İmha savaşına boyun eğmeyeceğiz

BM Bir okula sığınan 16 bin Filistinli çöp dağlarıyla yaşıyor

Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı, Deyr el-Belah'taki bir okulda 16 binden fazla yerinden edilmiş Filistinlinin “korkunç hayat şartlarında” yaşadığını açıkladı.

İsrail'in Gazze'ye gece boyu düzenlediği saldırılarda en az 12 Filistinli

İsrail savaş uçaklarının gece boyu Gazze Şeridi'nin orta bölgelerine düzenlediği saldırılarda en az 12 Filistinli hayatını kaybetti.

Çadırları bombaladılar

İsrail ordusunun, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda en az 40 Filistinli hayatını kaybetti.

Kazanırsam göçmenleri göndereceğim

İngiltere, göçmenleri Ruanda'ya göndermeye başlıyor. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 4 Temmuz'da gerçekleşecek genel seçimleri kazanması halinde Ruanda'ya göçmen uçuşlarının başlayacağını vaat etti.

Filistin Kızılayı İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 15 bin 103 çocuk

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 15 bin 103 çocuk hayatını kaybetti.

İzmir Açıklarında 18 Düzensiz Göçmen Beraberinde 4 Çocuk Yakalanmıştır

İzmir açıklarında 18 düzensiz göçmen (beraberinde 4 çocuk) yakalanmıştır.