İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

Endonezya sahilinde bulundular


Myanmar'dan kaçan ve haftalardır tekneyle yolculuk yaptıkları belirlenen 58 Arakanlı Müslüman mülteci, Endonezya'nın Açe bölgesindeki sahilde bulundu.

Yerel polis şefi Rolly Yuiza Away'in açıklamasına göre, bölge sakinleri Ladong köyündeki Indrapatra sahilinde ahşap teknedeki 58 Arakanlıyı fark ederek karaya çıkmalarına yardımcı olduktan sonra durumu yetkililere bildirdi.

Sahilde bulunan 58 mültecinin erkek olduğu, haftalarca denizde kalmaktan dolayı zayıf ve aç bir halde oldukları duyuruldu.

Arakanlı 58 mülteciden en az 3'ü tıbbi bakım için sağlık kliniğine götürüldü.

Away, grubun Andaman Denizi'nde mahsur kalan 190 Arakanlı mülteci grubunun bir parçası olup olmadıklarının net olmadığını söyledi.

Grupta bulunanlardan biri, 1 aydan fazla süredir denizde olduklarını ve Malezya'ya gitmek için yola çıktıklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Andaman Denizi'nde 1 aydan fazla süredir mahsur kalan 190 Arakanlı mültecinin acilen kurtarılması için çağrı yapmıştı.

Açe bölgesinde 15 Kasım'da 110, 6 Mart'ta da 114 Arakanlı mülteci bulunmuştu.


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
İzmir açıklarında göç dalgası devam ediyor

Denizlerde düşen sıcaklığa rağmen düzensiz göçmenlerin güvenli liman arayışı devam ediyor.

Yunanistan'ın geri ittiği 30 göçmen kurtarıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 30 düzensiz göçmen kurtarıldı.

Cezasız kalıyorlar

İngiltere'de Metropolitan Polis Teşkilatına ilişkin yayımlanan bir rapor, yasaları çiğneyen ve görevi kötüye kullanan çok sayıda polis memuru ve personelin cezasız bırakılarak görevine devam ettiğini ortaya koydu.

Lübnan Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermeye başlıyor

Türkiye’nin ardından en fazla sayıda Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Lübnan, Suriyelileri ülkelerine geri gönderme planını uygulamaya başlıyor.

Nüfusunun üçte biri ülkeyi terk etti

Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna'da, Rusya'nın saldırılarının başlamasından bu yana nüfusun üçte birinin ülkeyi terk ettiğini açıkladı.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 185'e yükseldi

İran İnsan Hakları Kurumu, 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümüyle başlayan protestolarda 185 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Kurumun yayınladığı rapora göre hayatını kaybeden 185 kişiden 19'unun 18 yaşının altında olduğu belirtildi.

2 bin çocuk sığınmacı 'kayboldu'

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Temmuz ayında, Avrupa genelinde 2 bin çocuk sığınmacı 'ortadan kayboldu'.