İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

Düzensiz göçmenler şartlara isyan ediyor


Kendilerini güvende hissetmedikleri için ülkelerini terk eden düzensiz göçmenler resmi otoritelere çağrıda bulundu.

Düzensiz göçmenler şartlara isyan ediyor

Melilla'daki Fas-İspanya sınırında 24 Haziran sabahı yaşanan olayda, Fas tarafındaki yaklaşık 1500 düzensiz göçmen 10 metre yüksekliğindeki dikenli tel örgülerin olduğu sınır hattına akın etmişti. Fas polisi ve İspanya makamları, düzensiz göçmenleri organize şekilde sınıra akın etmek, güvenlik güçlerine taş ve asit atarak saldırmakla suçlamıştı.

Fas'ın başkenti Rabat'ta onlarca düzensiz göçmen, İspanya sınırında yaşanan ve çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın ardından, yaşam şartlarının iyileştirilmesi talebiyle gösteri düzenledi. Yaklaşık 70 düzensiz göçmen, taleplerini dile getirmek için Rabat'taki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) önünde toplandı. Sudan, Eritre ve Çad gibi Afrika ülkelerinden gelen düzensiz göçmenler, sağlık hizmetlerinden yararlanmak, oturum izni almak, başta Avrupa olmak üzere diğer ülkelere göçlerinin kolaylaştırılması gibi taleplerde bulundu. Kendisini güvende hissetmediği için ülkesini terk ettiğini belirten Sudanlı bir düzensiz göçmen, Fas-İspanya sınırında yaşanan olayın etkisinden kurtulamadıklarını ve bazılarının halen yaralı olduğunu söyledi ve taleplerinin yerine getirilmesi için Fas yönetimi ve BMMYK'ya çağrıda bulundu. Eritreli bir diğer düzensiz göçmen ise sırasıyla Sudan, Libya, Cezayir ve ardından Fas'a geldiğini ve Melilla'ya geçmeye çalıştığını ancak başaramadığını belirtti. 


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
Polonya'ya geçen Ukraynalı mülteci sayısı 12 milyona yaklaştı

Ukrayna'dan Polonya'ya giren mülteci sayısı 16 Mayıs itibarıyla yaklaşık 12 milyon olurken ülkeden ayrılanların sayısı da 10 milyonu geçti.

10 günde 210 göçmen Avrupa yolunda hayatını kaybetti

Tunus açıklarında 18-27 Nisan tarihleri arasında 210 göçmenin cansız bedeninin denizden çıkarıldığı bildirildi.

Tunus açıklarında ikisi çocuk 31 mültecinin cesedine ulaşıldı

Tunus makamları ikisi çocuk 30 mültecinin cesedinin kıyıya vurduğunu belirtti.

İsrail Ramazan ayında Mescid-i Aksa ya ikinci kez baskın düzenledi

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs'te Mescid-i Aksa’ya gece yeniden baskın düzenledi.

Mescid-i Aksa ya saldırı

İsrail güçleri Aksa’nın kapılarını kapatıp Filistinlileri darp etti.

AB Filistin Temsilciliği İsrail 2022'de Filistinlilere ait 953 binayı yıktı

Avrupa Birliği (AB) Filistin Temsilciliği, İsrail'in 2022'de Filistinlilere ait 953 binayı yıktığını veya ele geçirdiğini açıkladı.

4 günde 5 mülteci teknesi battı 67 kişi kayıp

Mültecilerin Avrupa'ya gitmek için yoğun olarak kullandıkları Tunus kıyılarında son 4 günde 5 tekne battı, 67 mülteci kayboldu. En az 19 kişinin yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Filistin Mescid-i Aksa baskını İsrail'in ateşkes iddialarını yalanlıyor

Filistin yönetimi, Mescid-i Aksa'ya düzenlenen baskının İsrail'in Ramazan ayında ateşkes yapıldığı yönündeki iddialarını yalanladığını bildirdi.