İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'nden Uygur Türkleri raporu


Dini kimlik, ifade, mahremiyet ve hareket özgürlükleri usulsüzce yasaklandı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'nden Uygur Türkleri raporu

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde son beş yıldır neredeyse bir milyon Uygur ve diğer azınlık mensubu gözaltına alınarak Çin devletinin “yeniden eğitim kampı” olarak adlandırdığı kamplara götürüldü. Yüzlerce aile, kampa götürülen yakınlarının durumuna ilişkin hâlâ bilgi alamadı. BM’nin görüştüğü, kamptan çıkan 26 kişinin üçte ikisi, içeride işkenceye varan bir muameleye maruz kaldıklarını anlattı. 

Yeniden eğitim kamplarında tutulan Müslüman azınlığa mensup kişilerin temel insan haklarından mahrum edildiği kaydedilerek, "Dini kimlik, ifade, mahremiyet ve hareket özgürlükleri usulsüzce yasaklanmıştır." denildi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, görev süresinin dolmasına kısa süre kala hazırladığı raporla, Çin’in Sincan Özerk Bölgesi’nde Uygurlara yönelik “ciddi insan hakları ihlalleri “ gerçekleştirdiğini, “insanlığa karşı işlenmiş suçlar” seviyesinde değerlendirilebileceğini belirtti. 45 sayfalık raporda İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi “Uygurların ve ağırlıklı olarak Müslüman olan diğer grupların, kısıtlamalar ve daha genel olarak bireysel ve toplu olarak yararlanılan temel haklardan yoksun bırakılmaları bağlamında, yasa ve politika uyarınca keyfi ve ayrımcı gözaltı kapsamı, uluslararası suçlar, özellikle insanlığa karşı suçlar oluşturabilir.” ifadeleri yer aldı. 


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
BM Rusya'ya Ukrayna'dan çekilme çağrısında bulunan karar tasarısını kabul etti

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya'ya "kayıtsız, şartsız ve hemen" Ukrayna topraklarından çekilme çağrısında bulunan karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

BM Tüm güvenlik operasyonları uluslararası insan hakları hukukuna uygun yürütülmeli

İsrail güçlerinin Batı Şeria'daki Nablus kentinde düzenlediği saldırılarda 11 Filistinlinin öldü, en az 100 kişi yaralandı.

AB Myanmar'a yönelik yaptırımları genişletti

Avrupa Birliği (AB), Myanmar'a yönelik yaptırım listesine 9 kişi ve 7 kuruluşu ekledi.

Myanmar'dan kaçan ve haftalardır tekneyle yolculuk yaptıkları belirlenen 58 Arakanlı Müslüman mülteci, Endonezya'nın Açe bölgesindeki sahilde bulundu.

İzmir açıklarında göç dalgası devam ediyor

Denizlerde düşen sıcaklığa rağmen düzensiz göçmenlerin güvenli liman arayışı devam ediyor.

Yunanistan'ın geri ittiği 30 göçmen kurtarıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 30 düzensiz göçmen kurtarıldı.

Cezasız kalıyorlar

İngiltere'de Metropolitan Polis Teşkilatına ilişkin yayımlanan bir rapor, yasaları çiğneyen ve görevi kötüye kullanan çok sayıda polis memuru ve personelin cezasız bırakılarak görevine devam ettiğini ortaya koydu.

Lübnan Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermeye başlıyor

Türkiye’nin ardından en fazla sayıda Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Lübnan, Suriyelileri ülkelerine geri gönderme planını uygulamaya başlıyor.