İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

Amsterdam'daki “İklim ve Adalet Yürüyüşü”nde, “Nehirden denize özgür Filistin” sesleri yükseldi


Amsterdam'daki iklim eyleminde bir kişi, Filistin'e destek veren Greta Thunberg'in elindeki mikrofonu almaya çalıştı

Amsterdam'daki İklim ve Adalet Yürüyüşü nde Nehirden denize özgür Filistin

Hollanda'nın şimdiye kadarki en büyük iklim eylemine Filistin’e destek mesajları damga vurdu. Amsterdam polisine göre en az 85 bin kişinin katıldığı etkinlik öğle saatlerinde Dam Meydanı’nda başladı.

Etkinliğin konuşmacılarından biri olan İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, “İklim Adaleti” yazan bir pankart ve “Sömürgeciliğe son, özgür Filistin” yazılı bir Filistin bayrağının altında yürüdü. Greta Thunberg, geçen ay sosyal medyada Filistin yanlısı mesajlar paylaşması nedeniyle, İsrail’e destek veren kesimlerin eleştirilerine hedef olmuştu. Amsterdam'daki “İklim ve Adalet Yürüyüşü”nde, sahneye fırlayan bir kişi Filistin’e destek veren İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in elinden mikrofonu almaya çalıştı. 

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in konuşmasını yapmak için bulunduğu kürsüye, Hollandalı Barış Örgütü PAX’ın 2023 Barış Güvercini ödülünün sahibi Sahar Şirzad da çağrıldı.

Şirzad’ın konuşması sırasında birkaç kez “Nehirden denize özgür Filistin” sloganını kullanması üzerine, önce mikrofonun sesi kısıldı.

Daha sonra sahneye fırlayan bir adam, mikrofonu kaparak, Şirzad’ın barış için birleştirici konuşma yapmak için çağrıldığını söyledi ve “Bu yaptığı olmadı” dedi.

Sahnedeki Greta Thunberg, “Uluslararası dayanışma olmadan iklim adaletinin sağlanamayacağını belirterek”, göstericilerle birlikte, “İşgal altındaki topraklarda iklim adaleti yok" sloganı attı.

Thunberg, mikrofonu yeniden Sahar Şirzad’a verdi.

Hollanda’da bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük iklim yürüyüşü olan etkinlik olaysız sona erdi.

Hollanda’daki birçok siyasi parti ve Yahudi grup, “Nehirden denize özgür Filistin” sloganını, “İsrail'in yok edilmesi çağrısı” olduğu gerekçesiyle "anti-semitist" buluyor.

Filistin’e destek veren kesimler ise, bu sloganı kullanan kişilerin, İsrail'in ortadan kaldırılmasını değil, bu ülkenin Batı Şeria'daki işgaline ve Gazze ablukasına son vermesi çağrısında bulunduğunu savunuyor.


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
UNRWA 1 9 milyon insan yerinden edildi

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), 7 Ekim'den bu yana neredeyse 1,9 milyon insanın yerinden edildiğini duyurdu.

quot Burada yaşamak yerinden edilmekten daha iyi quot

Gazzelilerin çoğu, yıkılan evlerinin enkazı üzerinde hayatlarını sürdürüyor.

İsrail ordusu gece boyunca Gazze'de 200 yeri vurdu

Dünyadan gelen ateşkes çağrılarına rağmen İsrail, Gazze Şeridi'ndeki saldırılarını sürdürüyor.

İsrail Han Yunus'u savaş alanı ilan etti

İsrail, güvenli bölge olacağını iddia ettiği Gazze Şeridi’nin güneyine de kapsamlı saldırı başlatma sinyali vererek en büyük yerleşim yeri Han Yunus’u savaş alanı ilan etti

BM Filistin'deki sağlık tesislerine yönelik saldırılardan endişe duyuyoruz

Birleşmiş Milletler (BM), Filistin'de hem Gazze Şeridi hem de Batı Şeria'daki sağlık tesislerine yönelik saldırılardan "endişe duyduğunu" ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan quot Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü quot paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü. Türkiye, tarih boyunca olduğu gibi bugün de devleti ve milletiyle Filistinli kardeşlerinin yanındadır" açıklamasını yaptı.

Serbest bırakılan Filistinli esir kadın Direnişçiler olmasaydı özgürlüğü göremezdik

Filistinliler, tekbirler getirerek Hamas ve Filistin direnişini öven sloganlar attı; esirlerin özgürlüğüne kavuşmasını kutladı.

Rehine takasının üçüncü aşaması için kritik saatler

İsrail’in insani aranın 3’üncü gününde 39 Filistinli mahkumu daha serbest bırakması ile İsrail ve Filistin arasındaki 3’üncü esir takası tamamlandı.