İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

AİHM'den Türk ve Faslı Müslümanların ‘helal kesim’ yasağına yaptığı itiraza ret kararı


AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin din ve ibadet özgürlüğüyle ilgili 9. maddesiyle, ayırımcılığın yasaklanmasıyla ilgili 14. maddesinin “Belçika tarafından ihlal edilmediğine” hükmetti.

AİHM'den Türk ve Faslı Müslümanların helal kesim yasağına yaptığı itiraza

Müslümanların kendilerini temsil eden kuruluşlar vasıtasıyla bu yasağa karşı Aralık 2017'de Belçika Anayasa Mahkemesi’nde başlattığı mücadele, bu mahkemenin 30 Eylül 2021'de yasağı getiren yasaların din özgürlüğü ile uyumlu olduğuna hükmetmesiyle başarısızlıkla sonuçlandı.

Bunun üzerine Belçika’daki Müslümanların temsilcileri, AİHM’e başvurdu.

Flamanca ve Fransızca konuşan Valon bölgelerinde yaşayan Müslümanlar özellikle Kurban Bayramı'nda dini vecibelerini yerine getiremedikleri için tepki gösterirken, helal kesim ithal et tüketmek mecburiyetinde oldukları şikayetinde bulunuyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Belçika’da aralarında Türk ve Faslı 13 kişi ile 7 sivil toplum kuruluşunun Valon bölgesinde 2019'dan bu yana “helal kesime“ izin verilmemesine yönelik yaptığı başvuruyu reddetti.

2022 yılında yapılan başvuruyu karara bağlayan AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) din ve ibadet özgürlüğüyle ilgili 9. maddesiyle, ayırımcılığın yasaklanmasıyla ilgili 14. maddesinin “Belçika tarafından ihlal edilmediğine” hükmetti.

Yahudi inancında da hayvanların şoklanmadan ve uyutulmadan kesilmesi anlamına gelen "koşer" kesim gereği Yahudi toplumu temsilcileri de başvuruya destek vermişti.

 

 

 


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
İsrail Halep Havalimanı'na saldırı düzenledi

İsrail Suriye'nin kuzeybatısında Halep ilindeki havalimanı ile savunma fabrikalarına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Wagner Mali ordusuyla sivilleri öldürüyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Rus güvenlik şirketi Wagner'in Aralık 2023'ten bu yana Mali ordusuyla sivilleri hedef aldığını öne sürdü.

Belçika hükümeti Filistin devletini tanımayı görüşecek

Belçika Kalkınma İşbirliği Bakanı Caroline Gennez, Belçika hükümetinin Filistin devletini tanımayı görüşeceğini duyurdu.

İzmir Açıklarında 20 Düzensiz Göçmen Beraberinde 3 Çocuk Kurtarılmıştır

İzmir Açıklarında 20 Düzensiz Göçmen (Beraberinde 3 Çocuk) Kurtarılmıştır

Muğla Açıklarında 18 Düzensiz Göçmen Beraberinde 6 Çocuk Yakalanmıştır

Muğla Açıklarında 18 Düzensiz Göçmen (Beraberinde 6 Çocuk) Yakalanmıştır

Paris Olimpiyatları öncesi quot Sosyal temizlik quot

Yerel yöneticiler ve sağcı siyasetçiler, başkentteki göçmen ve sığınmacıların ülke çapında dağıtılmasını Paris Olimpiyatları için "temizlik çalışması" olarak görüyor.

Aydın Açıklarında 13 Düzensiz Göçmen Beraberinde 15 Çocuk Kurtarılmıştır

Aydın Açıklarında 13 Düzensiz Göçmen (Beraberinde 15 Çocuk) Kurtarılmıştır

Balıkesir de 32 Düzensiz Göçmen Kurtarılmıştır

Balıkesir’de 32 Düzensiz Göçmen Kurtarılmıştır