İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

ABD'de 2 bin 200 kişinin gözaltına alındı


Dünyanın önde gelen yüksek öğrenim kurumlarında 16 Nisan'dan bu yana İsrail'in Gazze'deki sivillere yönelik saldırıları protesto edilirken, ABD'de protestolara katılan yaklaşık 2 bin 200 kişi gözaltına alındı.

ABD'de 2 bin 200 kişinin gözaltına alındı

Kanada'nın Ontario eyaletine bağlı Toronto kentinde bulunan Toronto Üniversitesi St. George Kampüsü'nde bir araya gelen Filistin destekçisi öğrenciler, İsrail'in Gazze'ye yönelik ölümcül ve yıkıcı saldırılarını protesto etti.

"Netenyahu, savaş suçlusudur" ve "Soykırımı durdurun" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, daha sonra kampüsün çim alanına Filistin'e destek amacıyla dayanışma çadırları kurdu.

ABD'de düzenlenen protestolarda toplamda 2 bin 200 kişi gözaltına alınırken, Portland Devlet Üniversitesi'nde polis okulun parkı ve kütüphanesinde yaklaşık 30 kişiyi göz altına aldı.

Buffalo Üniversitesi yaptığı açıklamada, protestolara katılan 16 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Stony Brook Üniversitesinde ise öğrenciler dün gözaltına alınan ve uzaklaştırma cezası alan 29 öğrenci için protesto düzenledi.

İrlanda'nın en prestijli üniversitelerinden biri olan Dublin şehrindeki Trinity College, okulun öğrenci birliğine 214 bin 285 euro cezası verirken, son ödeme tarihini 30 Mayıs olarak belirledi.

Cezanın verilme sebepleri arasında, öğrenci protestolarının önemli turist noktalarından biri olan Long Room Kütüphanesi'ne ulaşımı engellemesi yer aldı.

ABD'nin aksine herhangi bir gözaltının yapılmadığı Avustralya'da ise Filistin destekçisi gösteriler, Sydney Üniversitesi, Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU), Queensland Üniversitesi, Melbourne Üniversitesi, Monash Üniversitesi ve Curtin Üniversitesi gibi çeşitli yerlerde devam ediyor.


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
İsrail ordusu Cenin'e baskın düzenledi ve Cenin kampını kuşattı

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentine baskın düzenledi ve Cenin Mülteci Kampı'nı kuşatma altına aldı.

quot DAHA FAZLA DEVLET FİLİSTİN İ TANIYACAK quot

FHKC Uluslararası İlişkiler Sorumlusu El-Taher: İmha savaşına boyun eğmeyeceğiz

BM Bir okula sığınan 16 bin Filistinli çöp dağlarıyla yaşıyor

Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı, Deyr el-Belah'taki bir okulda 16 binden fazla yerinden edilmiş Filistinlinin “korkunç hayat şartlarında” yaşadığını açıkladı.

İsrail'in Gazze'ye gece boyu düzenlediği saldırılarda en az 12 Filistinli

İsrail savaş uçaklarının gece boyu Gazze Şeridi'nin orta bölgelerine düzenlediği saldırılarda en az 12 Filistinli hayatını kaybetti.

Çadırları bombaladılar

İsrail ordusunun, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda en az 40 Filistinli hayatını kaybetti.

Kazanırsam göçmenleri göndereceğim

İngiltere, göçmenleri Ruanda'ya göndermeye başlıyor. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 4 Temmuz'da gerçekleşecek genel seçimleri kazanması halinde Ruanda'ya göçmen uçuşlarının başlayacağını vaat etti.

Filistin Kızılayı İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 15 bin 103 çocuk

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 15 bin 103 çocuk hayatını kaybetti.

İzmir Açıklarında 18 Düzensiz Göçmen Beraberinde 4 Çocuk Yakalanmıştır

İzmir açıklarında 18 düzensiz göçmen (beraberinde 4 çocuk) yakalanmıştır.