İMKANDER Derneği > İNSAN HAKLARI GÜNCESİ |

ABD, İsrail'in Gazze'de askeri çatışmalara günde 4 saat ara vereceğini açıkladı


Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki bölgelerde bombardımana her gün 4 saat ara vereceğini söyledi.

ABD İsrail'in Gazze'de askeri çatışmalara günde 4 saat ara vereceğini

İsrail Gazze'nin kuzeyinde bombardımana her gün 4 saat ara verecek. 

Aralardan üç saat öncesinden bir duyuru yapılacağını kaydetti.

Kirby, "İsrailliler bize bu ara süresince bu bölgelerde askeri operasyon yapılmayacağını ve bu sürecin bugün başlayacağını söylediler" diye ekledi.

İsrail ordusu daha önce "Gazzeli sivillere insani yardım için taktiksel, bölgesel aralar uyguladığını" söylemiş ve bunun "ateşkes olmadığını" belirtmişti.

İsrail'in bu kararının "önemli bir ilk adım" olduğunu belirten Kirby, "Açıkçası biz bunların ihtiyaç duyulduğu sürece devam etmesini istiyoruz" dedi.

Kirby ayrıca şu anda ateşkes zamanı olmadığı yönündeki ABD'nin görüşünü tekrarlayarak böyle bir ateşkesin Hamas'ın 7 Ekim'de "yaptıklarını meşrulaştırmasına" yarayacağını söyledi.

İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, İsrail'in Gazze'de her gün 4 saatlik insani yardım arası vermeyi kabul ettiğini duyurmasının "özellikle ciddi bir hata" olduğunu söyledi.

X'te paylaştığı mesajda Ben-Gvir, "Gazze'de yaşayanların güneye doğru hareket etmeleri için insani koridoru" korurken "savaşmaya devam etmeliyiz" diye yazdı.


İNSAN HAKLARI GÜNCESİ
Tümünü gör
UNRWA 1 9 milyon insan yerinden edildi

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), 7 Ekim'den bu yana neredeyse 1,9 milyon insanın yerinden edildiğini duyurdu.

quot Burada yaşamak yerinden edilmekten daha iyi quot

Gazzelilerin çoğu, yıkılan evlerinin enkazı üzerinde hayatlarını sürdürüyor.

İsrail ordusu gece boyunca Gazze'de 200 yeri vurdu

Dünyadan gelen ateşkes çağrılarına rağmen İsrail, Gazze Şeridi'ndeki saldırılarını sürdürüyor.

İsrail Han Yunus'u savaş alanı ilan etti

İsrail, güvenli bölge olacağını iddia ettiği Gazze Şeridi’nin güneyine de kapsamlı saldırı başlatma sinyali vererek en büyük yerleşim yeri Han Yunus’u savaş alanı ilan etti

BM Filistin'deki sağlık tesislerine yönelik saldırılardan endişe duyuyoruz

Birleşmiş Milletler (BM), Filistin'de hem Gazze Şeridi hem de Batı Şeria'daki sağlık tesislerine yönelik saldırılardan "endişe duyduğunu" ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan quot Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü quot paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü. Türkiye, tarih boyunca olduğu gibi bugün de devleti ve milletiyle Filistinli kardeşlerinin yanındadır" açıklamasını yaptı.

Serbest bırakılan Filistinli esir kadın Direnişçiler olmasaydı özgürlüğü göremezdik

Filistinliler, tekbirler getirerek Hamas ve Filistin direnişini öven sloganlar attı; esirlerin özgürlüğüne kavuşmasını kutladı.

Rehine takasının üçüncü aşaması için kritik saatler

İsrail’in insani aranın 3’üncü gününde 39 Filistinli mahkumu daha serbest bırakması ile İsrail ve Filistin arasındaki 3’üncü esir takası tamamlandı.