Okulumuz dünya basınında


National Geographic Dergisi bu sayısında Türkiye'deki mülteci sorununu ele aldı

Okulumuz dünya basınında

Türkiye'deki Çeçen ve Suriyeli baştaolmak üzere mültecilerin sorunlarına eğilen National Geographic Dergisi, İMKANDER'in muhacirler için açtığı Kültür ve Etüd Merkezi'ne de sayfalarında yer verdi.

Dergi'den pasajlar: "Bir köy evinin alt katında depodan bozma dar bir alana doluşmuştu, yüz kadar kadın ve çocuk. Üç gün önce Suriye'deki savaştan kaçmış, bin bir zorluk içinde Asi Nehri'ni geçtikten sonra Türkiye tarafındaki ilk yerleşim yeri olan Hacıpaşa beldesine ulaşmışlardı."

"Kadınların yüzü öfkeyle gerilmiş, göz pınarlarında her an dökülmeye hazır yaşlar birikmişti. Çocukların gözlerindeki şaşkınlık ve korku ise bizim içeri girmemizle beraber silindi, fotoğraf makinasının büyüsü hepsini bir anda "muma çevirdi". Sebati fotoğraf çektikçe sıkıntıları, yoklukları, soğuğu, çamuru, savaşı, bombaları bir anda unuttular, hepsinin katıldığı bağırış çağırış bir oyuna başladılar."

"Lübnan ve Ürdün'de bulunan kampların yönetimini üstlenmiş olan Birleşmiş Milletler, Türkiye'deki kamplarda gözlemci statüsünde. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilcisi Carol Bachelor da kamp sisteminin şimdiye kadar çok iyi yürüdüğünü söylüyor: "İlk başlarda sığınmacıların tamamının kamplarda tutulması öngörülüyordu, ancak rakamlar çok büyük. Çeşitli sebeplerle kamplara gelmek istemeyenler de var. Aralarında durumu iyi olanlar da var ama yardıma ihtiyacı olanların sayısı oldukça fazla. Kayıt sistemi olmayınca onlara ulaşmak da sorun oluyor."

...

"Çeçenlerin durumunu Türkiye'nin Rusya ile ilişkileri belirliyor.''Çeçenler dini kökenleri açısından Türkiye'ye yakın bir grup, ancak öte yandan Rusya'nın baskısı da var.Türkiye bu iki durum arasında kaldı ve karar vermek istemiyor.Misafir tanımlaması da Türkiye'nin elini çok rahatlatan birşey çünkü resmen ikamet izni veriyor ve onu ne zaman sonlandıracağı tamamen kendi insiyatifinde.'' Türkiye, yasal olarak mülteci statüsü vermesi gereken gruplarla bile bu kadar problem yaşarken Avrupa dışından gelen, yani Türkiye'nin sadece ''geçici sığınmacı'' prosedürüne tabi tuttuğu ülkelerin vatandaşlarının durumu daha da karışık."

"Öncelikle bu kişilerin gerçekten zulümden kaçtığı düşünülse bile onlar için burada kalıcı bir çözüm yaratılamıyor.BMMYK, Avrupa dışından gelenlerin kalıcı olarak, üçünc bir ülkeye yerleştirilmeleri görevini üstleniyor."

 

Devamını National Geographic Türkiye'nin Nisan 2013 sayısında veya iPad Nisan 2013 edisyonunda okuyabilirsiniz.


BASIN AÇIKLAMALARI-HAK İHLALLERİ
Tümünü gör
İMKANDER'in acı günü

İMKANDER’in kurucularından Çeçen gazi İmran Abdülazimov Covid-19 tedavisi gördüğü hastanede vefat etti.

Biz hiçbir zaman teslim olmamış ve işgal edilmemiş bir toprağın

İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer, Erem Şentürk'le İftara Doğru programına konuk oldu. Özer, koronavirüs salgınında 60 ülkeye yardım gönderen Türkiye’yi eleştirenlere bu tarz söylemlerin hiçbir zaman teslim olmamış ve işgal edilmemiş bir toprağa sahip olan Türklerin örfüne, bin yıllık devlet geleneğine uymadığını söyledi.

Bir Ölür Bin Diriliriz

Suriye halkını zalim bir rejimden koruyabilmek ve Mehmetçiğimize yönelik saldırıların hesabını sormak için başlatılan Bahar Kalkanı Harekâtı'nı, bileşeni olduğumuz Milli İrade Platrformu olarak destekliyoruz.

ANNELERİN FERYADINA SES VER

Çocukları PKK terör örgütü tarafından tehditle ya da yalan vaatlerle kaçırılan annelerin örgütün siyasi uzantısı HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki büyük direnişi sürüyor. Bu kararlı direnişi selamlıyor ve ülkemizde hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun tüm kesimleri bu vicdan ve ahlak nöbetine destek vermeye çağırıyoruz.

İnsan hakları istişare toplantısına katıldık

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Dr. Leyla Şahin başkanlığında düzenlenen istişare toplantısına katılarak Suriyeli muhacirlerin sorunları ve çözüm yolları konusunda derneğimizin görüşlerini sunduk.

Muhacir sorunu ne ırkçılıkla ne de ajitasyonla çözülemez

Devletimizin ve toplumumuzun "muhacirlere yönelik yapıcı ve merhametle kuşatılmış yaklaşımının devamı için" her türlü çabayı göstereceğimizi ve bunu yaparken her türlü istismara karşı müteyakkız olacağımızı saygıyla kamuoyuna duyururuz.

Ne manipülasyon ne hukuksuzluk Sığınmacı sorunu adaletle çözülür

Bugüne kadar mültecilerin sorunlarıyla hiçbir şekilde alakadar olmamış içeride ve dışarıda kimi art niyetli çevre ve ülkelerin Türkiye aleyhinde yaptığı algı operasyonlarına iltifat etmeden, sığınmacıların hukukunu daima müdafaa edeceğiz.

Oyununuzu Görgük ve Teslim Olmayacağız

Milli İrade Platformu üyesi olarak ülkemize karşı açılan ekonomik savaşta tüm varlığımızla Devletimizin ve Cumhurbaşkanımızın yanındayız.