Kazak kardeşlerimiz ölüme yollanmasın!


Türkiye'ye yaptıkları sığınma başvuruları reddedilen Ussen Chilmanov ve Yeldos Kunshugarov isimli kardeşlerimiz Kazakistan'a iade ediliyorlar

Kazak kardeşlerimiz ölüme yollanmasın
Kardeşimiz Ussen'in ailesi ona kavuşacakları günü bekliyor

İMKANDER, Kazakistan'a iade edilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalan iki mülteci hakkında bir basın açıklaması yaparak kamuoyunu ve Türkiye Hükümetini duyarlı olmaya çağırdı.

Kazak kardeşlerimiz ölüme yollanmasın!

18.04.2013

Türkiye'ye sığınan Müslüman muhacirlere yönelik kötü muameleler TBMM'de kabul edilen “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Yasası”na rağmen aynı şekilde devam etmektedir. Ülkemize sığındıktan sonra gözaltına alınıp Yabancılar Şube Müdürlüğü'nün Kumkapı'daki merkezine götürülen Ussen (Hüseyin) Chilmanov hiçbir suç işlemediği halde burada 14 aydır gözaltında tutulmaktadır.  Kendisi ile birlikte aynı koşullarda hapis hayatı yaşayan Kazak asıllı Yeldos Kunshugarov’da Ussen kardeşimiz gibi Kazakistan'a iade edilme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Ussen Chilmanov ve Yeldos Kunshugarov'un Türkiye'ye yaptıkları sığınma başvuruları kabul edilmemiştir. Bir yıl önce Ussen kardeşimizi ölüm yolculuğundan Başbakan R. Tayyip Erdoğan'ın son anda yaptığı müdahale kurtarmıştı. Türkiye basını, Başbakan'ın bu müdahalesi sonrası, kardeşimizi Kazakistan'a iade etmeye çalışan görevlilerin bu davranışlarından dolayı sorumlu tutulacaklarını yazmışlardı. Fakat geçen bir yıl boyunca, kardeşimizin durumunda hiçbir değişiklik olmadığı gibi, sorumlular hesap vermek şöyle dursun yeniden iade sürecini başlatmış durumdadırlar.

Derneğimizin bu süre boyunca ailesinin iaşesini temin etmek dışındaki tüm gayretleri ve bir yıl boyunca sürdürdüğümüz tüm hukuki çabalarımız sonuçsuz kalmıştır. Gelinen nokta Türkiye'deki tüm mültecilerin yaşadığı dramı çarpıcı bir şekilde ortaya koymaktadır.

Türkiye Hükümeti, muhacirlere yönelik uyguladığı bu baskıcı ve gayri insani uygulamalardan derhal vazgeçmelidir. Hükümeti, kendi halkına zulmeden Kazakistan gibi diktatör rejimlerin arzusuna göre hareket etmemeye, adalet ve kardeşlik hukukunu gözeterek muhacirlere kol-kanat germeye çağırıyoruz.

 

MURAT ÖZER

İMKANDER Gn. Bşk.BASIN AÇIKLAMALARI-HAK İHLALLERİ
Tümünü gör
İMKANDER'in acı günü

İMKANDER’in kurucularından Çeçen gazi İmran Abdülazimov Covid-19 tedavisi gördüğü hastanede vefat etti.

Biz hiçbir zaman teslim olmamış ve işgal edilmemiş bir toprağın

İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer, Erem Şentürk'le İftara Doğru programına konuk oldu. Özer, koronavirüs salgınında 60 ülkeye yardım gönderen Türkiye’yi eleştirenlere bu tarz söylemlerin hiçbir zaman teslim olmamış ve işgal edilmemiş bir toprağa sahip olan Türklerin örfüne, bin yıllık devlet geleneğine uymadığını söyledi.

Bir Ölür Bin Diriliriz

Suriye halkını zalim bir rejimden koruyabilmek ve Mehmetçiğimize yönelik saldırıların hesabını sormak için başlatılan Bahar Kalkanı Harekâtı'nı, bileşeni olduğumuz Milli İrade Platrformu olarak destekliyoruz.

ANNELERİN FERYADINA SES VER

Çocukları PKK terör örgütü tarafından tehditle ya da yalan vaatlerle kaçırılan annelerin örgütün siyasi uzantısı HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki büyük direnişi sürüyor. Bu kararlı direnişi selamlıyor ve ülkemizde hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun tüm kesimleri bu vicdan ve ahlak nöbetine destek vermeye çağırıyoruz.

İnsan hakları istişare toplantısına katıldık

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Dr. Leyla Şahin başkanlığında düzenlenen istişare toplantısına katılarak Suriyeli muhacirlerin sorunları ve çözüm yolları konusunda derneğimizin görüşlerini sunduk.

Muhacir sorunu ne ırkçılıkla ne de ajitasyonla çözülemez

Devletimizin ve toplumumuzun "muhacirlere yönelik yapıcı ve merhametle kuşatılmış yaklaşımının devamı için" her türlü çabayı göstereceğimizi ve bunu yaparken her türlü istismara karşı müteyakkız olacağımızı saygıyla kamuoyuna duyururuz.

Ne manipülasyon ne hukuksuzluk Sığınmacı sorunu adaletle çözülür

Bugüne kadar mültecilerin sorunlarıyla hiçbir şekilde alakadar olmamış içeride ve dışarıda kimi art niyetli çevre ve ülkelerin Türkiye aleyhinde yaptığı algı operasyonlarına iltifat etmeden, sığınmacıların hukukunu daima müdafaa edeceğiz.

Oyununuzu Görgük ve Teslim Olmayacağız

Milli İrade Platformu üyesi olarak ülkemize karşı açılan ekonomik savaşta tüm varlığımızla Devletimizin ve Cumhurbaşkanımızın yanındayız.