Aydamirov'un iadesine karşı ses verin!


Ünlü komutan Hamzat Gelayev'in yardımcısı Ayndi Aydamirov'u İsveç Hükümeti Rusya'ya verme kararı aldı

Aydamirov'un iadesine karşı ses verin

İade kararına karşı sesimizi yükseltelim.

Kampanyaya katılmak isteyenler aşağıdaki mektubu İsveç Başbakanı'nın e-mail adresine gönderebilirler.

Aşağıdaki mektubu kopyalayıp fredrik.reinfeldt@gov.se adresine gönderelim.

Ya da,

İsveç Başbakanına mesaj bırakalım:

 http://www.government.se/pub/road/Classic/article/117/jsp/Render.jsp?a=70244&m=popup&l=en 

 

Sayın Fredrik Reinfeldt ,

İsveç Başbakanı

1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Çeçenistan, bildiğiniz gibi 1994 yılında Rusya Federasyonu tarafından işgal edilmiştir. İşgal 400 bin Rus askeri tarafından gerçekleştirilmiş ve Rusya SSCB'nin dağılması sonrası, Çeçenistan'ı yeniden ilhak ederek topraklarına katmış; fakat Rusya'ya karşı direniş devam etmiştir. Halen düşük yoğunluklu olarak devam eden savaş boyunca 40 bini çocuk 200 bin sivil hayatını kaybetmiştir. Şu anda başta Avrupa olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde 250 bin kadar Kafkasyalı mülteci bulunmaktadır.

İsveç, ülkesinde yaşanan savaş ve insan hakları ihlalleri sebebiyle kendisine sığınmış olan kişileri korumakla yükümlüdür. 1951 tarihinde imzalanan ve İsveç'in de taraf olduğu Cenevre Sözleşmesi'nin 33. maddesinde: "Hiçbir Taraf Devlet, bir mülteciyi, ırkı, dini, tâbiiyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi fikirleri dolayısıyla hayatı ya da özgürlüğü tehdit altında olacak ülkelerin sınırlarına, her ne şekilde olursa olsun geri göndermeyecek veya iade ("refouler") etmeyecektir" denilerek mültecilerin özgürlüklerini tehdit eden ülkelere iadelerini imkansız kılmıştır.

Rusya'nın, Kafkasya'daki insan hakları sicilinin kabarık olduğu;  Gazeteci ve insan hakları aktivisti Anna Stepanovna Politkovskaya ve Rusya'da faaliyet yürüten İnsan Hakları Örgütü Memorial'ın çalışanı Natalya Khusainovna Estemirova cinayetleriyle de sabittir. Rusya'nın sadece kendi topraklarında değil, dünyanın farklı ülkelerinde işlenen  benzeri cinayetlerin arkasında olduğu konusunda güçlü deliler mevcuttur. Son olarak, Türkiye'de 16.09.2011 tarihinde 3 Çeçen sığınmacıya yönelik gerçekleştirilen cinayetlerde de Rus Gizli Servisi'nin izleri bulunmuştur.

Kendi ülkesi dışında bu tarz siyasi cinayetlerin arkasında olduğu bilinen bir ülkeye, bir siyasi sığınmacının iade edilmesi halinde başına gelebilecek tüm olumsuz durumdan gönderecek ülkenin mesul tutulacağı açıktır. İsveç Hükümeti'nden, yukarıda belirttiğimiz hususları dikkate alarak AYNDİ AYDAMİROV'un iadesini durdurması çağrımızı ifade ediyoruz.

 

Sir Fredrik Reinfeldt, 

Prime Minister of Sweden

 

Chechnya which has declared its independence in 1991 was invaded by Russia Federation in 1994. The occupation initiated by 400 thousand Russian soldiers and Russia included Chechnya to its lands by invasion after the collapse of USSR. But the resistance against Russia continued since then. During the clashes which have been continuing until now Russian army have killed 200 thousand innocent civilians including 40 thousand children. Today there are 250 thousand Caucasian in different countries mainly European. 

Sweden is responsible with the security of the people immigrated to its authorities and living inside its souls because of human rights violations. This right is secured by the Geneva Convention signed in 1951 to which Sweden has a sign on. Here is the 33rd article of the convention: No Contracting State shall expel or return (“refouler”) a refugee in any manner whatsoever to the frontiers of territories where his life or freedom would be threatened on account of his race, religion, nationality, membership of a particular social group or political opinion. 

This rule prevents any country to give the refugees to any country which has a possibility to threat their freedom. Its clear that Russia has not a good history in human rights and this can be understood from the murders of Anna Stepanovna Politkovskaya the journalist and Human Rights Activist and Natalya Khusainovna Estemirova working on behalf of Memorial Human Right Organization. There are obvious proofs that Russia is not only behind the murders in its lands  but also responsible and behind the murders in different countries. Recently some proofs found about the Russian Secret Service's interference in the murders of 3 Chechen immigrants in Turkey in 16.09.2011. 

Its clear that the state that repatriate a person will be responsible for any negative consequences related to the refugee if he/she is repatriated to a country which is known to be behind the killings and assassinations in the other countries. We repeat our call to the Sweden government to consider the matter seriously and to stop the repatriation process of AYNDI AYDAMIROV.

 

****

 

Aydamirov ailesi babalarını bekliyor..


BASIN AÇIKLAMALARI-HAK İHLALLERİ
Tümünü gör
Adresimiz Galata Köprüsü

Zulme sessiz kalmamak için 01 Ocak 2024 Pazartesi günü saat 08:30'da Galata Köprüsü'nde buluşuyoruz.

İMKANDER'in acı günü

İMKANDER’in kurucularından Çeçen gazi İmran Abdülazimov Covid-19 tedavisi gördüğü hastanede vefat etti.

Biz hiçbir zaman teslim olmamış ve işgal edilmemiş bir toprağın

İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer, Erem Şentürk'le İftara Doğru programına konuk oldu. Özer, koronavirüs salgınında 60 ülkeye yardım gönderen Türkiye’yi eleştirenlere bu tarz söylemlerin hiçbir zaman teslim olmamış ve işgal edilmemiş bir toprağa sahip olan Türklerin örfüne, bin yıllık devlet geleneğine uymadığını söyledi.

Bir Ölür Bin Diriliriz

Suriye halkını zalim bir rejimden koruyabilmek ve Mehmetçiğimize yönelik saldırıların hesabını sormak için başlatılan Bahar Kalkanı Harekâtı'nı, bileşeni olduğumuz Milli İrade Platrformu olarak destekliyoruz.

ANNELERİN FERYADINA SES VER

Çocukları PKK terör örgütü tarafından tehditle ya da yalan vaatlerle kaçırılan annelerin örgütün siyasi uzantısı HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki büyük direnişi sürüyor. Bu kararlı direnişi selamlıyor ve ülkemizde hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun tüm kesimleri bu vicdan ve ahlak nöbetine destek vermeye çağırıyoruz.

İnsan hakları istişare toplantısına katıldık

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Dr. Leyla Şahin başkanlığında düzenlenen istişare toplantısına katılarak Suriyeli muhacirlerin sorunları ve çözüm yolları konusunda derneğimizin görüşlerini sunduk.

Muhacir sorunu ne ırkçılıkla ne de ajitasyonla çözülemez

Devletimizin ve toplumumuzun "muhacirlere yönelik yapıcı ve merhametle kuşatılmış yaklaşımının devamı için" her türlü çabayı göstereceğimizi ve bunu yaparken her türlü istismara karşı müteyakkız olacağımızı saygıyla kamuoyuna duyururuz.

Ne manipülasyon ne hukuksuzluk Sığınmacı sorunu adaletle çözülür

Bugüne kadar mültecilerin sorunlarıyla hiçbir şekilde alakadar olmamış içeride ve dışarıda kimi art niyetli çevre ve ülkelerin Türkiye aleyhinde yaptığı algı operasyonlarına iltifat etmeden, sığınmacıların hukukunu daima müdafaa edeceğiz.